Chaga Mantarı Ne İşe Yarar?

Paylaş
 

Geçmişte şifalı mantarların sağlık alanında çok büyük etkisi olduğunu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu muhteşem mantar Amerika’da yetişmektedir. Mantarların içinde olan vitaminler sayesinde sağlık konusun listenin en başında yer alıyor.

Chaga Mantarı Nedir?

Chaga mantarı “Tanrı’nın armağı”, “otların kralı” ya da “şifalı mantarların kralı” olarak da bilinir. Öncelikle Rusya, Kuzey Amerika,  Kuzey Avrupa ve Kanada gibi soğuk iklimlerde huş ağaçlarının dibinde yetişirler. Rusya, Sibirya ve Asya’nın diğer bölgelerinde yüzyıllar boyunca şifalı mantarları kullandılar.

Chaga mantarı yanmış odun kömürü ya da dışarıdaki lav yığınına benziyor. İçeride, bu mantar parçalara ayırdığınız zaman görebileceğiniz  paslı bir renge sahiptir.

Birçok eski kültür, chaga mantarlarını şöyle kullandı:

Mide ve ülser

Vücud detoks

Açlığı düzenler

Verimliliği arttırmak

Dayanıklığı arttırmak

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Düşünmenin netliğini arttırmak

Dahası modern bilim bu fiyatları teyit ediyor. İlgi büyüdükçe artık takviyeleri, tozları ve iksirleri şeklinde chagayı bulmak artık her zamankinden daha kolay hale geldi.

Chaga Mantarının Özellikleri Nelerdir?

Chaga çeşitli rahatsızlıklar ve genel sağlık için birçok kullanım nedeniyle geç popülaritesi kazanmıştır. Ayrıca son araştırmalara göre bu mantarın geçmişte ‘kraliyet’ soylularının kullandıklarını pekiştirmektedir.

Bu yeterli değilse, chaga ayrıca bağışıklık sistemi yanıtını dengelemeye yardımcı olan ve kanserle savaşmaya yardımcı olan ve kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek (çoğunlukla beta-glukanlar) içerir. Yaşlandıkça, DNA’mızın zarar görmesini önlemek için vücudumuzun daha fazla antioksidana ihtiyacı vardır. Chaga, diyetinizde daha fazlasını elde etmenin kolay bir yoludur. Son olarak, bu mantarlar  herhangi bir bitkinin gramında en yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu önemlidir çünkü vücuttaki serbest radikaller ve oksidatif stres, kalp hastalığı, diyabet ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yazı 388 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun