Çiçek Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Çocukluk çağında yaygın olarak görülen ve en çok bilinen bulaşıcı hastalıktır. Çiçek hastalığı gözle görülebilen kırmızı noktalar şeklinde başlar ve belli bir süre bu seyreder. Tehlikeli bir hastalık olmamasına rağmen bulaşıcı özelliği çok olduğundan dolayı çocuk kimseyle görüştürülmez. Herpes isimli bir virüs vücuda yayılarak bu hastalığın oluşmasına sebep olur. Çiçek hastalığı ve tedavi yöntemleri ile kurtulmanın yolları şu şekildedir.

Su Çiçeğinin Belirtileri

Kırmızı benekler şeklinde vücudun her bölgesinde çıkar. 2-2 gün sonra bu kırmızı lekeler su kabarcıklarına dönüşür. Hasta sürekli kaşındığı için bu kabarcıklar zamanla patlar. Acı vermez. Suçiçekleri özellikle sırt ve göğüs kısmında oldukça yoğun şekilde bulunmaktadır. Suçiçeğinin en önemli belirtisi yüksek ateştir. 40 dereceyi aşan ateş öyküsü olmaktadır. Bu hastalık çok uzun seyretmese de tam iyilik hali 10 günü bulabilir. Ayrıca kişiye göre değiştiği için bu süre 5 gün daha uzayabilir. Şu kabarcıklarına çok fazla dokunulmazsa iz bırakmaz. Eğer koparma ya da elleme durumu çok olursa bu yaralar ciltte derin çukurlar oluşturur ve kalıcıdır.

Tedavisi

Suçiçeğinin tedavisi için herhangi bir ilaç verilmez. Çok ateşli durumlarda ılık bir duş almak kişiyi rahatlatacaktır. Kaşıntıyı azaltmak için verilen bazı özel losyonlar vardır. Su çiçeğinin tedavisi evde rahatlıkla yapılabilir. Çok kaşıntı olduğundan dolayı bebeklerde tırnakların bakımına dikkat edilmeli yüzlerini çizmemeleri için gerekli önlem alınmalıdır. Sadece dikkat edilecek hususu hastanın yattığı yatak çarşafları sıklıkla değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Özellikle iç çamaşırları gün içerisinde en az 3 kez değiştirilmelidir. Hastanın yattığı oda sıklıkla havalandırılmalı bulaşıcı olma riski taşıdığı için odaya fazla sayıda ziyaretçi alınmamalıdır. Bir iki dakika görüşmelere izin verilmesinde bir sakınca yoktur.

Bu yazı 214 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun