Çikolata Kistleri Hamile Kalma İhtimalini Azaltıyor

Paylaş
 

Çikolata kistlerine tıp dilinde Endometriozis denilmektedir. Bu hastalık Türkiye’de 2 milyon kadının ortak sorunu içerisindedir. Çikolata kistine sahip olan kadınların 3’te 1’i ise çocuk sahibi olamıyorlar.

Çikolata kisti oluşmasının sebebi aslında bilinmemektedir. Bu evrede yaygın bir teori olarak adet kanı oluşmasında etkili olan dokunun regl döneminin oluşmasının evresinde tüplerden geçerek karın, yumurtalık ve kasık içine sızmasıdır. Bu doku sonrasında karın boşluğuna doğru yürüyor ve burada birleşerek büyüyor. Bu teoriye ise “retrograd mensturasyon” denilmektedir. Bu konu hakkında başka bir teori yer almamaktadır ve araştırmalar devam etmektedir.

Çikolata kistinin tanısı bazen 5 – 6 yıl boyunca gecikebilmektedir. Bu evrede muayenenin dikkatli bir şekilde yapılması ve tıbbi hikayenin doğru bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Hastalığın kesin bir şekilde tanısı ise ameliyat sırasında alınan hastalıklı dokunun incelenmesinden sonra konulmaktadır.

Alt karın, kasık ve bel bölgesindeki ağrı, yoğun ve ağrılı adetler, cinsel ilişkiye girme sırasında ağrı, gebe kalmada zorluklar, adetler arasında yaşanan kanamalar, bağırsak düzeninin değişmesi ve dışkılama sırasında ağrı yaşanması bu hastalığın en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınlar hastalığın tanılarını anlamadığı zaman ve teşhis geç konulduğunda farkında olunmasa da hastalıkla yaşanabiliyor. Bazen kadınlar bu süreç içerisinde yaşadıklarını normal adet sancısıyla karıştırarak önemsemiyorlar. Fakat hastalığın tedavi edilebilmesi için erken teşhis son derece büyük önem arz etmektedir.

Bu yazı 358 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun