Cilt Kuruluğu Nedir? Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Çoğumuzun yakındığı cilt kuruluğu özellikle kış aylarında daha çok karşılaştığımız bir durumdur. Cilt kuruluğu hemen her yaşta sorunumuz oldu, cilt kuruluğu için çoğu zaman çeşitli nemlendiriciler kullanıyoruz. Fakat bazen bunların işe yaramadığını görebilirsiniz. Sağlık sitesi olarak sizlere “cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruluğu nasıl geçer?” hakkında bilgi vereceğiz.

Cilt Kuruluğunun Nedir?

Cilt kuruluğu  dokunup hissedilen ya da bakıldığında görülen  bir durumdur. Neticesinde de cilt nemini kaybetmesi nedeniyle cilt esnekliğini kaybeder ve ciltte çatlamaya sebep olur. Cilt kuruluğunun bir çok sebepleri vardır cildin sağlıklı oluşunu zorlayan yapısını bozan çevresel faktörler vardır. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamda kalması, sulu ortam da bulunmak  cilt kuruluğuna sebep olur.

Cilt Kuruluğu Belirtileri?

Cilt kuruluğunun belirtileri hem görülebilir hem de hissedilerek anlaşabilir. Cilt kuruluğunun belirtileri başlangıç zamanlarında cilt kuruluğu geçerken ilerlediği zamanda ise ciddi bir durum alabilir. Cilt kuruluğunun belirtileri şu şekilde olabilir:

 • Kaba ve sert kabuk bağlayan ya da ciltte pul pul dökülmeler olabilir.
 • Kaşıntı ya da kızarıklıkta bu belirtilerden olabiliyor.
 • Koyu tenli insanlarda ise gri bir cilt rengi oluşturabiliyor.
 • Zaman içinde cilt üzerinde oluşan çatlaklar.
 • Çatlayan ve havalara karşı çok hassas olan dudaklar.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri?

Cilt kuruluğunun bir çok nedenleri vardır. Cilt kuruluğunun oluşma sebepleri arasında sosyal, mevsim, kullanılan cilt kozmetikleri, kalıtsal sorunlar cilt kuruluğuna sebep olabilir. Bazı nedenleri şu şekildedir:

 • Kış aylarında ve bazı düşük nemli iklimli havalarda cilt kuruluğuna sebep olabilir.
 • Sıcak suda uzun süre kalmak ya da sık sık duş almak.
 • Cildi çok fazla güneş ışınlarına bırakmak.
 • Alkol gibi kimyasalları cildi çok fazla uygulanması.
 • Bazı kalıtsal problemlerde cilt kuruluğuna sebep olabilir.
 • Cildi uygulanan sabunlar ya da deterjanlarda cilt kuruluğuna sebep olabilir.
 • Isıtıcılar ya da klimada cilt kuruluğuna neden olabiliyor.

Cilt Kuruluğunun Tedavisi Nedir?

Cilt kuruluğunun tedavisi için bir sürü yöntem vardır bunların başında nemlendirici kullanmak ve cildi yumuşatacak bir şekilde uygulamalar yapmak.  Cilt kuruluğuna mevsimler ve iklimin kuruluğu neden olabiliyor bu durumda ortaya çıkan cilt kuruluklarında krem, nemlendirici ve losyon gibi yöntemler kullanılır. Bazı yöntemler ise dar giyinmemek, eldivenle kışın elimizi korumak ve atkı ile yüzümüzü olabildiğince korumak ayrıca çantamızda muhakkak bir nemlendirici bulundurmalıyız.

Cilt Kuruluğu İçin Evde Yapılacak Yöntemler Nelerdir?

Cilt kuruluğu için yapılacak yöntemler değişiklik gösterebiliyor dermatoloğumuzun verdiği krem ve losyonları kullanmak istemezsek daha doğal yolları tercih ediyorsanız şu yöntemleri bilmenizde fayda var:

Zeytinyağı:  Zeytinyağı cildi yumuşatır içindeki antioksidan ile yağ asidi vardır bu nedenle cilde güzel bir nemlendirici etki sağlar.

Süt  Kreması:  Süt kremasının içerdiği laktik asit sayesinde ciltte bulunan pullanmaya yardımcı olur. Cildiniz için çok iyi bir nemlendiricidir.

Badem Yağı: Bu uygulamayı bir bardak süte karıştırarak uykudan önce uygulanabilir ve cilt için güzel bir nemlendirici olacaktır.

Bal: Bal ve yoğurt bir araya gelince güzel bir nemlendirici olacaktır.

Avokado: İçerdiği yağlar sayesinde cilt kuruluğunu önler.

Bu yazı 267 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun