Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Paylaş
 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar toplumuzda oldukça fazla rastlanan bir gerçektir. Bu gerçeğin temelinde korunma olmadan serbest bir ilişkiye girmek neden oluyor, bu hastalıklar arasında topluma yeterince bilinç verilmiyor, halk bu ciddiyetin farkına varmakta zorlanıyor. Hastanın bu durumu da fark etmesi oldukça zor oluyor. Şimdi biz sağlık hocası olarak size cinsel yolla bulaşan hastalıklar noktasında bilgi vereceğiz.

 Cinsel Yolla bulaşan Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Bu hastalığın sebebinde temel gerçeklik virüsler ya da bakteri olmaktadır. Bakteriler ve virüsler sıcak ve nemli ortamda çoğalır vücudumuzda buna müsaittir. Bu mikroorganizmalar cinsel hastalıkla bulaşacağı gibi farklı yollar ile de bulaşabilir. Bu yollar vücut sıvıları (idrar, meni, kusmuk), kan yolu ile, cinsel ilişi yöntemleri ile (vajina, oral, anal) ya da annenin gebelik sürecinde veya emzirme döneminde bir enfeksiyon sayesinde bulaşabilir.

Kimler Risk Altındadır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüm sosyal hayatları ve ekonomik sebeplerinde farklılık göstermeden erkek ya da kadınlarda görülür. Peki kimler risk altındadır? Korunmasız ilişkiye girenler, cinsel yolla buluşan bir hastalık geçiren bir kişide, çok eşli cinsel yaşam, cinsel yaşantıya erken yaşta başlanması, uyuşturucu kullanan bireyler, partnerinde hastalık varsa. Eğer bu sebeplerin biri varsa risk altındasınızdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birbirinden farklı belirtileri vardır bu belirtililer hastadan hastaya değişkenlik gösterir belirtilerin bir veya bir kaçına rastlanabilir. Bu durumda ilk belirtilerinde bir veya birkaç hata geçtikten sonra devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır erken teşhis çok önemlidir. Cinsel yolla buluşan hastalıkta belirtiler şu şekildedir:

 • Penisten akıntı gelir bu akıntılar sarı ya da beyaz renkte olup koyu kıvamdadır.
 • İdrar yollarında rahatsız, idrarını yaparken yanma, ağrı veya kaşıntı olabilir.
 • Cinsel organların bulunduğu yerde ya da o kısımlara yakın yerde, rektum ya da ağızda yara, su keseciklerine benzeyen şekilde yaralar veya siğillerin ortaya çıkması.
 • Sık idrara çıkma isteği.
 • Ağrılı cinsel birliktelik.
 • Adet kanaması dışında kanamalar.
 • Vajinal akıntının kötü kokması.
 • Dışkınızı yaparken ağrı ya da yanma hissi.
 • Erkek ya da kadında kısırlığa veya dış gebeliğe neden olabilir.

 Cinsel Yolla Buluşan Hastalıklar Nelerdir?

 • HIV(AIDS): Bu hastalığın nedeni HIV virüsüdür. Virüs cinsel birliktelik sırasında kan ve meniden bulaşılır. Hastalar yüksek ateş, yorgunluk hissinden şikayet ederler. Hastalık ilerledikçe kansere kadar gidebilir. Hastalık çoğunlukla ölümcüldür.
 • Hepatitit B: Bu hastalıkta karaciğerde enfeksiyon meydana gelir. Meni ya da kan yolu ile bulaşır. Korunmada aşı önemlidir.
 • Bel Soğukluğu: Bu hastalık cinsel yolla bulaşan en çok görülen çeşididir. Hastalığa neden olan bakteri Neisseria gonorrhoeae bu bakteri üreme sistemindeki rahimin iç kısmında, rahim ağzında çoğalabilir. Bu hastalıkta temas önemli bir faktördür penis, vajina, ağız ve makatta bulaşma olasılığı yüksektir. Hastaların eşleri ile birlikte tedavi olması lazım yoksa tekrarlıyabilir. Ayrıca hamile bir kadında varsa çocuğuda normal doğum esnasında geçebilir.
 • Klamidya: Tedavisi basit olan bir hastalıktır, belirti göstermek ama ilerleyen durumda kadınlarda geri dönüşü olmayan bir kısırlık yapabilir.
 • Frengi Hastalığı: Tedavi edilmezse vücutta bir çok parçada tutunur büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir ve hastalık ilerledikçe ölüme kadar yol açabilir. Hastalık ağız yolu ile de buluşabilir ve bu hastalık erken teşhis edildiğinde kolay tedavi edilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar virüs veya bakteri nedeni ile olduysa antibiyotik ile tedavi edilir. Bakteri ile bulaşan hastalıkların tedavi edilme ihtimali yüksektir lakin virüsle bulaşan hastalıkların tam bir şifası yoktur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunuruz?

Cinsel birliktelik sırasında temiz olup kondom vb. ürünler kullanarak ya da çok fazla kişi ile birlikteliğe girmeyerek önlenebilir.

Cinsel yolla buluşan hastalıklara çok dikkat etmemiz lazım çünkü bu hastalık sonucunda ölüm ya da daha ciddi sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Bu yazı 407 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun