Çocuğun Cinsel İstismara Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Son yıllarda en fazla korkulan durumlar arasında çocuklarımızın cinsel istismara uğraması yer almaktadır. Bu evrede birçok çocuk bu durumu aileleriyle paylaşmıyor. Fakat siz çocuğunuzun bazı hareketlerinden bunu anlayabilirsiniz.

Maço Bir Kimliğe Bürünme

Genellikle cinsel istismara uğrayan erkek çocuklarında bu tarz bir kimlik değişikliği görülmektedir. Bir anda etrafındaki ahlak kurallarını, olayları ve duyguları hafif alma gibi bir eğilim gösterebilir. Karşısındaki kişileri sürekli olarak terslemeye ve azarlamaya başlayabilir.

Agresifleşmeye Başlar

Çocuğunuz iç dünyasında yaşadığı sıkıntılara hiçbir anlam veremediği için bunu dışa vurmaya başlayacaktır. Hırçınlaşarak çevresindekilere zarar vermeye başlayacaktır. Çocuğunuz aklında tacize uğradığının farkındadır. Fakat duygusal olarak bunu kabullenemeyecektir.

Oyun Arkadaşı Genellikle Erkekler Olur

Taciz erkek çocuklarında derin bir iz bırakırken kimlik bunalımına girmelerine de sebep olmaktadır. Bu yüzden kendisinin bir erkek olduğunu vurgulamaya çalışarak kızlarla olan irtibatını tamamen kesecektir.

İçine Kapanır

Kız çocuklar tacizden sonra genellikle içine kapanarak bu süreci kendi içinde sorgulamaya çalışır. Kendisinin de bu olayda bir payının olduğunu ve suçlu olduğunu düşünmeye başlar. Bir tülü kendisinin masum ve suçsuz olduğunu kabullenemeyecektir .

Depresif Bir Hal Alır

Kız çocukları bu süreçte kendisine karşı acımasız olmaya başlar. Bütün saldırganlığı kendinedir. Bu evrede dışarıdan kendisine gelecek olan eleştirileri de kabul etmemeye başlar.

Kimliğini Değiştirmek İster

Yaşadığı ana ait olan bütün izleri silmek için yoğun bir gayret içerisine girer. Tacizi yaşadığı dönemdeki görünüşüne ve kıyafetine kadar her şeyi değiştirmek ister. Yaşına göre değişse de annesinin arkadaşlarıyla oturarak daha olgun birisi olmak ister.

Bu yazı 392 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun