Çocuğunuza Öğretmeniz Gerekenler Nelerdir?

Paylaş
 

Bebek doğduğu andan itibaren sürekli gelişim ve büyüme gösteren bir varlıktır. Boş bir levha gibi düşünülür ve her şeyi siz ona öğretirsiniz. Yemek yemeyi, tuvaletini yapmayı, konuşmayı ve daha birçok şey öğretilebilir. Çocuğunuza öğretmeniz gerekenler nelerdir? Çok geniş bir kavram olan öğrenme hayatın her yılında var olan ve hayat boyu devam eden bir durumdur.

Erken Çocukluk Dönemi Dil Ve Konuşma Öğretisi

Çocuklar konuşmayı duyarak öğrenirler. Anne veya babanın çocukla birebir vakit geçirmesi, onunla konuşması, sohbet etmesi dil gelişimini destekler ve çocuk çok daha erken konuşmaya başlar. Konuşma bir diyalogdur, o yüzden gelişim desteklenir. Konuşmanın öğrenilmesiyle beraber fiziksel ihtiyaçları giderme davranışları da öğrenilmiş olur.

Sosyal Kavramaların Öğrenilmesi

Çocuk büyüdükçe sosyal çevreye açılmaya başlar. Daha sosyal oldukça da çevreden gelen bazı tehlikeleri bilmez. Çocuğa öğretilecek ilk sosyal kavram yabancıların kendisine dokunmasına izin vermemesi kavramıdır. Yabancı insanlara karşı nasıl davranması gerektiği ve tehlike işaretleri öğretilmelidir. Diğer bir konu ise acil durumlarda neler yapabileceği konusudur. Acil yardım ve itfaiyenin numaraları öğretilmeli ve telefondan nasıl araması gerektiği anlatılmalıdır. Acil bir durumda kime ve nereye müracaat edeceği ve nasıl bir yol izleyeceği anlatılmalıdır. Çocuğa kullanılan dil yargılayıcı ve dikte edici olmamalıdır. Özellikle çocukla vakit geçirirken ve oyun oynarken oyuna dâhil edilerek öğretilmesi her zaman kalıcı olan bir yöntemdir. Okul çağında ki çocuklara ders çalışma ve kitap okuma alışkanlığı kazandırma anne veya babanın rol model olması ile başlar ve öyle devam eder. Ve daha bir çok davranış ve kurallar zaman içinde oyun yöntemi ile çocuğa öğretilmelidir. Öğretilen kurallar asla çiğnenmemeli ve kesinlikle taviz verilmemelidir.

Bu yazı 248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun