Çocuk Felci ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Çocuk felci genelde 3-5 yaş aralığında olan çocukları etkiler. Buna rağmen dünya genelinde meydana gelme olasılığı oldukça azalmıştır. Çoğu kişide belirti bile göstermez. POLİOMYELİT de denilen çocuk felci, bir virüsün sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Virüs sinir sistemine saldırır, oldukça bulaşıcı ilerler ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Enfekte durumda olan bir kişiden başka bir kişiye virüs kolayca bulaşır. Bununla da kalmaz beyin ve omuriliğe zarar vererek felce sebep olur. Bu yüzden dikkatli olup şüpheli bir durumda Çocuk Felci ve Tedavi Yöntemleri üzerine yoğunlaşmak gerekir.

Çocuk Felci Nasıl Bulaşır?

Poliovirüs, çocuk felcine sebep olan virüsün ismidir. Bu virüs insanları enfekte eden virüsler arasında bulunduğu için hastalık sadece insandan insana bulaşır. Virüs çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Öncelikle kişiye ağız yoluyla girip boğazda ve bağırsaklarda yaşamaya başlar. Daha sonra dışkı yoluyla yayılmaya başlar. Daha düşük görülen bir olasılıkla hapşırma ve öksürme ile de bulaşır. Dışkıyla temas etmiş el ağıza değdirilirse Poliovirüs ile enfekte olabilirsiniz ya da dışkı bulaşmış bir oyuncakla temas ederseniz enfekte olma ihtimaliniz artar. Hastalık hemen belirti vermediği için virüsle enfekte olmuş bir kişi uzun süre başkalarına hastalık bulaştırabilir. Ateş yorgunluk, mide bulantısı gibi belirtiler verir.

Çocuk Felcinden Korunma ve Tedavi

Çocuk felcinden korunmak için yapılması gereken en önemli adım aşılamadır. Düzenli aralıklarla aşı yaptırılmalıdır. Yetişkinlerde özellikle, sık görüldüğü ülkelere yolculuk yapmadan önce detaylı bir aşılama yapılması gerekir. İki çeşit aşı vardır ve bunlardan ilki canlı olan aşı iken diğer kas içine uygulanan inaktif aşıdır. Her ikisinin de koruma oranı %90’dan fazladır. Hasta olmuş kişi için yatak dinlenmesi, kas gevşetici ya da ağrı kesici gibi hastayı rahatlatacak ilaçlar verilebilir.

Bu yazı 185 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun