Çocuklarda D Vitamini Takviyesi

Paylaş
 

Çocuklarda ve yetişkinlerde en fazla görülen vitamin eksiklikleri arasında D vitamini eksikliği ilk sıralarda yer almaktadır. İnsanlar besinlerden ve güneşten yeteri miktarda D vitamini alamadığından dolayı bu noktada problemler yaşamaktadır.

Güneş ve besinlerden yeteri kadar D vitamini alamayan kişilerin bu noktada ek takviye alması gerekmektedir. Yalnız birçok kişinin düştüğü atalardan birisi; bir uzmana görünmeden ek takviye almaktır. D vitamini almadan önce mutlaka bir doktora görünmeli ve doktor onayı ile ilacınızı almalısınız. D vitamini takviyesini doktorunuzun önerdiği oranda kullanmaya ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Son yıllarda D vitamini takviyesi noktasında en fazla tercih edilen yöntemler sprey şeklinde olan vitaminlerdir. Sprey şeklinde olan vitaminde her püskürtme işlemi sırasında güvenli oranda D vitamini desteği sunduğundan  dolayı hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun olacaktır.

Yaş Grubuna Göre D Vitamini Alımı

D vitamini ihtiyacı insanların yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilmektedir. 0 – 1 yaş arası olan bebeklerde günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU şeklindedir. 1 ile 18 yaş arası olan kişilerde 600 IU, 18 yaş ve üzeri olan kişilerde ise 600 ile 2000 IU arasında değişiklik göstermektedir. Kişide D vitamini düzeyinin normal seviyelerde olabilmesi için bu miktarlarda D vitamini alması gerekir.

Aynı diğer takviye ürünler gibi D vitamini alacağınız veya çocuğunuza aldıracağınız sırada da doktor kontrolünde aldırmanız gerekmektedir. Aileler bazı noktalarda doktorların önerdiği dozları yanlış kullanabilmektedir. Sağlıklı yaşam için doktorun belirttiği dozu doğru bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Bu yazı 404 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun