Çocuklarda Diyabet Belirtileri Nedir?

Paylaş
 

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde 20 binin üzerinden diyabetli ergen ve çocuk olduğu bilinmektedir. Her yıl ortalama 1500 tane çocuğa diyabet tanısı konmaktadır. Sağlık sitesi olarak sizlere çocuklarda diyabet belirtileri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Sık İdrara Çıkma

Diyabete sahip olan çocuklarda en sık görülen belirtilerin arasında sıklıkla idrara çıkma sorunu görülmektedir. Diyabetli olan çocuklarda en sık görülen sorunlar arasında bu yer almaktadır. İnsülin yetersizliği başladığı zaman besinlerden alınan ve vücutta üretilmekte olan glukoz hücrelere taşınmadığından dolayı kan şekerinde yükselme görülebilmektedir. Kan şekeri bir seviyeye yükseldiğinde ise böbreklerde şekeri atma idrar yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Yatağını Islatma – Gece İdrara Çıkma

Diyabette en fazla görülmekte olan belirtiler arasında gece yatağını ıslatma ve idrara çıkma gibi sorunlar da yer almaktadır. Özellikle daha önceden yatağını ıslatmayan çocuklar yatağını ıslatmaya başladıysa ebeveynlerin zaman kaybetmeden mutlaka gerekli tahlilleri yaptırması gerekir.

Normale Göre Daha Fazla Su İçmek

Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde ilk belirtilerin arasında ise susama belirtisi yer almaktadır. Bu yüzden çok fazla su içme durumuyla karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise; idrardan dolayı doğan susuzluğu su içerek gidermektir. Bu yüzden çocuklarda çok fazla su içme durumu meydana geliyor.

Çok ve Sık Yemek Yeme

Kanda yer alan şeker diyabetten dolayı hücrelere taşınamadığından dolayı enerji eksikliği meydana çıkmaktadır. Bu yüzden çocuklarda açlık hissi normale göre daha fazla artış görülür.

Hızlı Kilo Kaybı Yaşama

Şekerden dolayı alınan yiyeceklerden enerji elde edilemediğinden dolayı vücutta yer alan yağlar ve proteinler yakılmaya başlanmaktadır. Bu yüzden de çocuklarda kilo kaybı meydana geliyor. Bu yüzden eğer çocuğunuzun beslenmesinde bir kayıp yoksa veya spor yapmaya başlanmadıysa kilo kaybı yaşanıyorsa mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmesi gerekmektedir.

Yorgunluk Hissi

Çocuğunuz besinlerden enerjileri yeterli seviyede almadığı için çocuğunuzda halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir. Çocuğunuz sabahları uyanacağı sırada zorluk yaşıyorsa veya eskiden kolaylıkla yaptığı aktivitelerde artık zorlanıyorsa diyabet riski taşıyor olabilir.

Genital Mantar Enfeksiyonları

Vücut sıvılarında şeker artışı olduğu takdirde mikropların üreme ihtimali daha kolay olacaktır. Bu yüzden diyabet rahatsızlığı olan kız çocuklarında mantar enfeksiyonu ve kaşınma gibi sorunlar görülebilmektedir.

Diyabeti Olan Çocuklar Nasıl Beslenmelidir?

Diyabetli olan çocuklar ile diyabeti olmayan çocukların beslenmesi noktasında çok büyük bir farklılık bulunmamaktadır. Diyabeti olan çocuklar gün içerisinde toplam kalori alımlarının %60’ının üzerindekini karbonhidratlardan kalan kısmını ise yağ ve proteinlerden alması gerekir. Diyabeti olan çocukların  kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltme özelliğine sahip olan tatlı, hamurişi ve şekerli içeceklerden uzak durmaya özen göstermesi gerekir. Çocuklara genellikle sıkı bir diyet programı uygulaması yapılmak yerine belirli bir tedavi planı uygulanır ve besin seçimi hakkında bilgi verilir.

 

Bu yazı 247 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun