Çocuklarda Gelişme Bozuklukları ve Tedavisi

Paylaş
 

Çocuklarda gelişim geriliği görülmesi sıkça yaşanan bir problemdir. Biyolojik bir nedenden ziyade çevresinden kaynaklı olarak çocukları gelişim geriliği yaşayabilmektedir. Anne babanın ya da çocuğa bakan kişinin çocuk kişinin sağlıklı bir çevre sunmayışından kaynaklanır. Böylece çocuklarda gelişme bozuklukları ve tedavisi için adım atılması gerekebilir.

Çocuklarda Gelişme Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Çocukları kesinlikle yaşıtlarıyla kıyaslamamak gerekir. Her çocuk birbirinden farklı şekilde gelişir. Buna kıyasla da her çocuğun belirli dönemde yapabilmesi gereken beceriler vardır. Eğer yapabilmesi gereken bir beceriyi yerine getiremiyorsa o zaman gelişim geriliği söz konusu olabilir. En dikkat edilmesi gereken gelişim, konuşma becerisidir. Bir çocuk konuşma konusunda geri kalmışsa durum tehlikeli olabilir. Bu birçok ciddi problemin habercisidir. Çocuğun, yürüme, tutma gibi motor kabiliyetlerinde problem olabilir. Örneğin çocuk legoları yerleştiremiyordur. Ancak lego yerleştirmek o yaş aralığında bir çocukta gelişmesi gereken bir beceridir. Bu durumda bir gelişim geriliğinden söz edilebilir. Sadece bu şekilde gelişim geriliğine dikkat etmek doğru olmaz. Çocukların sosyal gelişimlerinin de gözlemlenmesi gerekir. Sosyal olarak çok saldırgan olan ya da kendisini hiç koruyamayan çocukların arkadaş ortamına girerek sosyalleşmesi sağlanmalıdır.

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları​​​​​​​ Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Bu tarz bir geriliğe sahip olan çocukların anne ve babaları bir uzmandan yardım almalıdırlar. Uzman sorunun kaynağını bularak doğru bir programla anne ve babanın ilgisiyle de sorunun üstesinden gelebilecektir. Uzman kişi tarafından hazırlanan yoğun programa uyulduğu takdirde de çocuklar gelişim geriliğinin üstesinden kolayca gelecektir. Bu tedavi sürecinde en önemli sorumluluk anne ve babaya düşer. Anne ve baba tüm hayatlarını çocuklarının tedavisi için düzenlemeye gider. Oyun odasından çocuğun yattığı odaya hatta bahçeye kadar değişiklik yapmak gerekebilir.

Bu yazı 223 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun