Çocuklarda Kişisel Bozukluk Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Çocuklar için en çok endişelenen dış tehditler hız yapan araçlar, bulundukları ortamlarda yaşanan zorbalıklar gibi görünse de, arkadaşlarının kişisel olarak yaşadıkları sorunlar veya kendi kişisel bozuklukları en büyük tehlikedir. Çocuklarda kişisel bozukluk nasıl anlaşılır?  Sorusunun cevabı birçok anne baba tarafından merak ediliyor.

Kişisel bozukluğu olan çocuklarda, ikili ilişkilerde büyük problemler gözlenir. Bir türlü anlaşılamadığını düşünen çocuk soğuk ve hırçın tavırlar sergiler. İkili diyalog ve oyunlarda agresif tavırlar sergiler.

Kişisel bozukluğu olan çocukların ne zaman nasıl davranacakları kestirilemez. Farklı ruh hallerini her an her yerde görebilmek mümkün. Beklentileri ve isteklerinin karşılanmaması durumu ile baş edemezler. Hayal kırıklığı yaşamak onları daha da agresifleştirir. Problemlerle baş etmede güçlük yaşarlar.

Kurallarla Yaşamak Onlara Göre Değil

Çocuklar çoğu zaman kurallarla yaşamayı sevmezler. Fakat onların güvenliği ve sağlıklı bir öğrenme süreci için kurallar vazgeçilmezdir ve ömürlerinin sonuna kadar buna alışmaları gerekmektedir. Fakat kişisel bozukluk yaşayan çocuklar asla kurallara riayet etmek istemez. Onlara göre kurallar kendi özgürlüklerini kısıtlıyor.

Kişisel olarak sorunlar yaşayan çocukların okul hayatları da farklılık gösterir. Bazen arkadaşları bazen öğretmenleri bazen okul çalışanları ile ciddi çatışmalara girebilirler. Kontrol altına alınmayı sevmeyen bu çocuklar okul hayatının kendilerini baskıladıklarını düşünür ve hırçınca hareketler sergilerler.

Başkalarının Mutsuzluğu İle Mutlu Olurlar

Çocuklar ben merkezli bir psikolojide oldukları için sürekli ilginin kendinde olmasını isterler. Kişilik bozukluğu olan çocuklarda bu duygu çok daha ağır basar ve bu uğurda yalanlar söyleme kimi zaman başkalarına ait eşyaları izinsiz alıp sahiplenme gibi davranışlar gözlenir.

Kişisel sorunları olan çocuklar ne olursa olsun karşısındakinin mutsuzluğundan mutlu olurlar. Arkadaşlarının hatalarını ve kusurlarını teşhir ederek onların üzülmesi ile neşelenebilirler. Buna yoğun kıskançlık duygusu da sebep olur.

Çocuklar birçok yetişkine göre daha merhametlidirler. Düşüp bir yeri incinen arkadaşlarına karşı naif ve kibarca acırlar. Fakat kişisel bozukluğu olan çocuklar bu durumdan adeta memnun olurlar ve kesinlikle acımazlar.

Kişisel problem yaşayan çocuklarda düşünerek, planlayarak hareket etme beklenemez. Onlar akıllarından geçeni yaparlar ama sonucunu düşünmek istemezler. Sonucun kime ne zarar vereceğinin onlar için hiç önemi yoktur.

Bu yazı 270 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun