Çocuklarda Şiddetli Ateşin Sebepleri

Paylaş
 

Bebeklerde ve çocuklarda çok sık rastlanan ve vücudun savunma mekanizması olan yüksek ateş durumu çok farklı hastalıklara gebe olabileceğinden aileler tarafından ciddiye alınması ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Fakat her ateşlenme durumu da kötü hastalıklara yol açacak diye bir kaide de bulunmamaktadır. Ailelerin dikkat etmesi gereken durum çocuklarda şiddetli ateşin sebepleri olmalıdır. Çünkü bu sebeplerin altında farklı hastalık çeşitleri yatabilir.

Enfeksiyon Durumlarında Çıkan Yüksek Ateş

Özellikle kış aylarında oldukça sık rastlanan bir durum olan yüksek ateş bilhassa küçük yaştaki çocukları çok sık etkiler. Şiddetli ateşin başlıca sebepleri arasında ise vücudun herhangi bir noktasından beliren bir takım iltihaplanmalar gösterilebilir. Örneğin apse yapmış bir dişin şiddetli ağrı ve ateşe sebep olması oldukça normal bir durumdur. Enfeksiyon durumlarında vücut ısısı pirojen adı verilen maddelerin etkinleşmesi ile arttığından ısı sabitleme mekanizması işlevini yerine getiremez olmaktadır. Bu da zaman zaman şiddetli ateş durumları ile karşılaşılmasına sebep olur. Bu durum çocuk yaştaki hastalarda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ailelerin enfeksiyona bağlı şiddetli ateşlenme durumunda çocuklarını derhal en yakın hastaneye götürmeleri gerekir. İltihap yoluyla oluşan şiddetli ateşlerde doktor tavsiyesi olmadan rastgele ilaç kullanımı da çocuğunuzun sağlığına olumsuz etki eden bir faktör olabilir.

Aşılar ya da Su Kaybı Sonucu Oluşan Şiddetli Ateş

Bebeklerde ve çocuklarda sıkça rastlanılan bir diğer şiddetli ateşlenme durumu da genellikle aşı döneminde sonra meydana gelir. Çocuk aşılarının her vücuda göre gösterdiği reaksiyon farklı olabileceğinden bazı durumlarda çocukların yüksek ateşten muzdarip olduğu görülebilir. Bunun yanı sıra şiddetli ishal ve kusma durumlarında da vücut bir nevi savunma geliştirerek vücut ısısını yükseltebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ise çocuğunuzu mutlaka en yakın hastaneye götürmeniz önem teşkil edecektir.

 

Bu yazı 299 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun