Çocukların Yaşına Göre Duygusal Gelişimi

Paylaş
 

Çocuklarda duygusal gelişim yaşına göre değişiklik göstermektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere çocuğunuzun duygusal gelişimi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

0-1 Yaş Çocuklarda Duygusal Gelişim

Çocuğunuzun doğmasıyla beraber sosyalleşme süreci başlar. Yeni doğan bir bebek çevresinden gelen uyarılara ilkel reflekslerle cevap vermektedir. Her bebek üçüncü aydan sonra çevresinde yer alan kişilerin kendisinden farklı varlıklar olduğunu anlar. Aynı zamanda kendisiyle konuştuğunuz zaman gülümseyerek tepki verir. 5 ile 10’ncu aylarda ise kendisiyle ilgilenen kişilere karşı bağlılık duymaktadır. 0 – 12 yaş döneminde bireyin güveninin oluşabilmesi için bebek ile ilgilenilmesi çok büyük önem arz eder.

1-2 Yaş Çocuklarda Duygusal Gelişim

Bu dönemde bebekler çevreleriyle daha fazla ilgilenmeye başlar. Aile bireylerinde yer alan kişilerin davranışlarını gözlemleyerek taklit etmektedir. Bebeğinizin tek başına oyunlar kurmaya başlar. Duygusal olarak bebekler hala annelere bağlılık gösterir. Çocuğunuza söyleyeceğiniz basit yönergeleri anlayarak bu yönergeleri yerine getirmeye başlar.

2-3 Yaş Çocuklarda Duygusal Gelişim

Bu yaşlarda çocuklar genellikle kendilerini bağımsız hissederek özgürlüklerini kanıtlamaya çalışırlar. Bağımsızlıklarını ilan etmeye çalıştıkları için inatçı olduklarını da söyleyebiliriz. Yalnız bu inatçılık geçici süreliğinedir. Bir süre sonra bebeğiniz artık sizinle inatlaşmayı bırakır. Bebeğinizde benmerkezcilik olduğunu da görebilirsiniz. Bu yüzden oyuncaklarını veya diğer eşyalarını paylaşmazlar.

3-4 Yaş Çocuklarda Duygusal Gelişim

Bu dönemde çocukların davranışları genellikle daha dengeli şekilde ilerler. Kendi yaşıtlarıyla birlikte oyun oynamaya başlar. Sizlere basit öyküler de anlatır. Araştırma içgüdüleri gelişme gösterdiği için sizlere sürekli soru sorduklarını görebilirsiniz.

Bu yazı 385 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun