Çocuklarınızın Sağlığını Olumsuz Etkileyen Demir Eksikliğine Dikkat!

Paylaş
 

Çocuklarda en fazla görülen rahatsızlıklar arasında demir eksikliği yer almaktadır. Demir eksikliğinin birçok olumsuz yönü olduğunu görebilirsiniz. Fakat çocuklarda özellikle zeka ve büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Demir Eksikliği Nedir?

İnsan vücuduna olan katkılarından dolayı, demir adeta vazgeçilmez minerallerin arasında yer almaktadır. Vücudumuzun büyük bir bölümü kırmızı kan hücrelerinin rengini almasını sağlayan oksijenin kanda taşınmasını sağlayan hemoglobin ile kaplıdır. Demir eksikliği yüzünden homglobin değeri normalin altına düşer. Bu şekilde demir eksikliği anemisi oluşur. Demir eksikliği anemisinin görülme sıklığı;

-hamilelerde %50,

-Kadınlarda %35,

-Erkeklerde %20 oranında görülmektedir. Çocukların üzerinde görülme oranı ise;, %30 ile 40 arasındadır. Bebeklik, çocukluk, gençlik dönemlerindeki hızlı büyüme ve kızlarda regl olmayla beraber demir ihtiyacında da artış görülmektedir. Hamile olan kadınlarda da demir ihtiyacı belirgin seviyelerde artış gösterir.

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Vücudunuzda veya çocuğunuzun vücudunda yeterli miktarda demir olmadığını belli eden bazı belirtiler yer almaktadır. demir eksikliğinin belirtileri şu şekildedir:

-Halsizlik, çabuk yorulma ve bitkinlik

-Cilt solgunluğu

-Saç dökülmesi

-Konsantrasyon bozukluğu

-Sürekli sinirli olma hali

-Eller ve ayaklarda uyuşma gözükmesi

-Nefes darlığı

-Tırnakların çabuk kırılması

Ülkemizde yapılan araştırmalar, çocuklar arasında diğer çocuklara göre daha hızlı yorulan ve halsizlik oluşan çocukların demir eksikliği olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Çocuklarda demir eksikliği tedavi edilmezse büyüme sırasında gerilikler görülebilir.

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun