Çoğul Gebelikler Nasıl Oluşuyor?

Paylaş
 

Yumurtanın sperm ile döllenmesi sonucu oluşan embriyonun rahim içine yerleşmesiyle gebelik başlar. Bazı durumlarda birden fazla yumurta farklı spermler tarafından döllenebilir bu durumda oluşan gebeliğe çoğul gebelik denir. Çoğunluğu ikiz ve üçüz bebeklerden oluşan çoğul gebeliklerde nadiren, dördüz, beşiz hatta yediz embriyo gelişimi de gözlenmektedir. Çok sık karşılaşılan çoğul gebelikler nasıl oluşuyor? sorunsunun en basit tanımı, iki veya daha fazla yumurtanın döllenip gelişmesiyle oluşur şeklinde yapılabilir.

Çoğul gebelikler arasında olan ikiz gebelikte kendine has bir durum söz konusudur. İki yumurtanın iki sperm tarafından döllenmesiyle oluşabileceği gibi, tek yumurtanın tek bir sperm tarafından döllenmesinin ardından gelişme sürecinde iki embriyo oluşturmasıyla da gerçekleşebiliyor. Bu durumda oluşan ikiz bebekler genetik olarak bire bir aynı genotipe sahiptir. Diğer oluşan çoğul gebeliklerde farklı özellikler taşıyan bebekler aynı anda gelişim göstermektedir.

Çoğul Gebelik Yaşama İhtimali Yüksek Olan Kişiler

1- Anne olacak kişinin yaşının 35 ve üzerinde olması

2- Sülalesinde çoğul gebelik olan anne baba adaylarında

3- Yumurtlama ilaçları kullanan veya yumurtlama tedavisi gören anne adaylarında

4- Kişinin ırkı gereği çoğul gebeliklerin sık yaşandığı toplumlarda

5- Hormon tedavisi gören anne adaylarında

İkiz, üçüz gibi çoğul gebelik görülme olasılığı yüksektir.

Çoğul Gebeliklerdeki Risk Nedir?

1- Anne karnında embriyo kaybı yaşanabilir. Bebeklerden birini özellikle ilk haftalarda kaybetmek çok sık gözlenen bir durumdur.

2- Bebeklerin prematüre olarak doğma riskleri yüksektir. Gebeliklerin 7. 5 aydan önce sonlanmasıyla dünyaya gelen bebeklere prematüre denir. Kiloları çok düşük olan prematüre bebeklerin, gelişimleri de tam olarak tamamlanmamıştır. Bu yüzden gelişimleri bir süre hastanede ve kontrol altında takip altına alınmaktadır.

3- Gelişim geriliği yaşayan bebekler dünyaya gelebilir. Bir bebek için anne karnındaki gelişim büyük önem taşıyor. Fakat çoğunluğu erken dönemde sonlanan çoğul gebeliklerde, gelişimi tamamlanmayan bebeklerin dünyaya gelme oranı yüksektir.

4- Anne karnında gelişen embriyoların gelişimleri de birbirlerine göre farklılık gösterir. Çoğul gebeliklerde bir bebek diğerine göre daha zayıf olabiliyor.

Bu yazı 297 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun