D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

D Vitamini, her ne kadar şaşırtıcı bir oran olsa da Türkiye’nin yüzde doksanından fazlasında eksiktir. Bunun Karadeniz Bölgesi’nde çok daha yüksek olduğu ifade edilir. Ne de olsa D vitamini en çok ve tatmin edici miktarda güneşten alınacak bir vitamindir ve güneşin eksik olduğu yerlerde doğal olarak bu vitamini bulmak son derece zor olacaktır. Nihayetinde D vitamini eksikliğinin çok önemli belirtilere yol açacağını ve hayat kalitesini de belirgin şekilde düşürebileceğini unutmamak icap eder. “D Vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?” sorusuna cevap da talihsiz birtakım talihsiz belirtilerin görülmesi ile verilecektir.

D Vitamini Eksikliğinin En Sık Karşılaşılan Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinin en çok ilgi çeken belirtilerinden bir tanesi depresyon ve birtakım duygudurum bozukluklarıdır. İşte bu nedenden dolayı kış aylarında depresyon vakaları çok daha sık görülür. Bu nedenle bazı psikiyatristler hastalarına D vitamini testi de uygular ve icap ederse takviye tavsiye ederler. Buna ek olarak kas krampları da D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir diğer durumdur. Kasların yanı sıra eklemlerde ağrı da belirgin şekilde kendisini hissettirecektir.

Hayat Kalitesini Nasıl Düşürüyor?

D vitamini eksikliğinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de halsizlik ve devamlı uyku halidir. D vitamini eksikliği durumunda sürekli bitkinlik, yorgunluk, uyku hali ve uyuşukluk gibi semptomlar da sıklıkla görülecektir. İşte hayat kalitesini en çok düşüren belirtilerden bir tanesi de budur. Lakin elbette belirtiler bunlar ile sınırlı değildir. Kaslardaki zayıflı ve hatta zaman zaman kas hacminde azalma da D vitamini eksikliğinde görülebilir. Bu da kas ve eklem fonksiyonlarında D Vitamininin ne denli önemli bir unsur olduğunu fazlasıyla gözler önüne serer. Hatta bu belirtiler zaman zaman öyle ilerleyebilir ki mesane sorunları ve kabızlık gibi belirtiler dahi D Vitamini eksikliği bulunan kimselerde görülebilir.

Bu yazı 248 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun