D Vitamini Nedir? D Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Fosfor ve kalsiyum emilimi bakımından oldukça önemli bir vitamin türü olan D vitamini, güneş ışınlarının yardım etmesiyle vücutta üretilme özelliğine sahip olduğu gibi dışarıdan besinlerden de alınabilmektedir. Sağlık sitesi olarak d vitamini eksikliğine dikkat etmeniz gerektiğini ve yeterli miktarda alınmadığı takdirde sorun oluşturabileceğini söyleyebiliriz.

D Vitamininin Faydaları

-Cilt hastalıklarını önleme özelliğine sahiptir.

-Kemiklerin gelişmesi noktasında etkilidir.

-Meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltır.

-Sinir sisteminin dengede kalmasını sağlar.

-Enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

-İlerleyen dönemlerde kemik kaybı yaşanmasının önüne geçer.

-Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.

-Kemiklerin kalsiyum depolamasını sağlar.

-Kasların zayıflamasına engel olur.

-Kan basıncının azalması noktasında etkilidir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği oluştuğu takdirde birçok sorunun yaşanabileceğini söyleyebiliriz. D vitamini eksikliğinde çocukların kemiklerinde zayıflık olabilirken yetişkinlerde de kemik erimesi sorunu görülebilmektedir. Bu tarz sorunların dışında halsizlik, kaslarda güçsüzleşme, solunum yollarında enfeksiyon, dişlerin güçsüzleşmesi, sedef hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini noktasında en önemli kaynaklardan birisi; güneş ışınları olarak görülmektedir. Güneş ışınları dışında somon balığı, balık yağı, uskumru, ton balığı, istiridye ve karides gibi deniz ürünlerinde de yer almaktadır. Aynı zamanda tereyağı, peynir ve yumurta gibi süt ve süt ürünlerinde de yer alıyor. Patates, karaciğer ve kahvaltılık gevrek gibi besinlerin içerisinde de D vitamini olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazı 324 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun