Damar Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Damar tıkanıklığı orta yaşın üzerinde görülen beslenme ve hareketsiz bir yaşamdan kaynaklanan ciddi bir sağlık sorunudur. Damar tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak hastanın hayatını kurtarabilir. Damar tıkanıklığı ilk evrelerde çok belirti vermez, ancak çok ileri evrede organlarda ve dokularda hasar görülür. Periferde bulunan dokular yeteri kadar beslenmediği için dokularda hasar görülebilir. Eğer ki hayati organlara giden damarlar tıkalı ise kalp krizi ve felç sonucu hasta hayatını kaybedebilir.

Hangi Belirtiler Görülür

Damar tıkanıklığı olan kişilerde göğüs ağrısı, kola ve sırta vuran ağrı çok sık görülür. Damar içerisinde yağ gibi plakların birikmesi sonucu damar tıkanır ve damarın direk beslediği organ yeterince beslenemez. Bu durum hayatı organlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Damar tıkanıklığı olan kişilerde kalp krizi ve felç görülme riski sağlıklı insanlara göre daha fazladır.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur

Damar tıkanıklığı tedavisini kalp damar cerrahları yapar. Bazı şikâyetler ile doktora başvuran hastalara bazı tetkik ve tahliller yapılır. İlaçla tedavi ilk sıradadır. Kan yağ düzeyi düşürülmeye çalışılır. Hastanın aynı zamanda hayat tarzına dikkat etmesi ve beslenme şeklini değiştirmesi gerekir. Beslenmesinde bol sebze ve meyve ve yağsız besinler tercih edilmelidir. Kırmızı et yerine beyaz et veya balık tüketilmelidir. Spor yapmak genel sağlığı ve kalp sağlığını korumak için çok önemlidir. Düzenli olarak spor yapılmalıdır. Tıkalı damarlara stend takılır ve hastaya kan sulandırıcı tedavi uygulanır. Damarlara stend takılması genellikle lokal anestezi altında yapılır. Stend takılmadan önce balon yöntemi ile damar açılmaya çalışılır. Stend balon yönteminin yetersiz olduğu durumlarda uygulanır. Hasta ömür boyunca kan sulandırıcı kullanmak ve beslenmesine dikkat etmek zorundadır.

Bu yazı 212 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun