Damar Yolu Nasıl Bulunur?

Paylaş
 

Pek çok sağlık kuruluşu hastaya müdahale etmeden önce serum ya da iğne yapacakları zaman damar yolu açma işlemi gerçekleştirir. Ancak sağlık görevlileri dışında damar açma işlemini bilen insan sayısı çok azdır. Peki ya kendi serumunu kendi takmak zorunda kalan insanlar bu işlemi nasıl gerçekleştirebilir? Bu kapsamda böyle bir durumda kalan insanlar damar yolu nasıl bulunur? Sorusunu sormaktadır.

Damar Yolu Nedir?

Damar yolu, genellikle acil servis birimlerine gelen hastalara ilaç verme ve serum takma işlemleri öncesinde gerçekleştirilen uygulamaya verilen isimdir. Öncelikle damar yolunu açmak için halk dilinde toplardamar olarak nitelendirilen yüzeysel venler kullanılır. Damar açma işleminde damarın açılacağı zeminleri de çeşitlilik göstermektedir. Damar açma işleminin vücut üzerinde en çok kullanıldığı yerler kol çukurunun arasında kalan venler ve el sırtında yer alan venleridir. Öte yandan damar açma işlemlerinde çok acil olarak kullanılan damar açma venlerinden birisi kafa venleridir.

Damar Yolu Açmaya Nereden Başlanmalıdır? Damar Yolu Ne Şekilde Açılır?

Damar yolu açma işlemini gerçekleştirmeden önce yapılacak olan girilecek damarın el yordamı ile bulunması işlemidir. Daha sonrasında ise yapılacak olan işlem ise antiseptik bir pamuk ile damara girilecek yerin mikroplardan temizlenmesidir. Sonrasında ise hastanın yaşı ile doğru orantılı olarak tercih edilen iğne ile 45 derecelik açı ile damara girilir. Bu işlemden emin olabilmek için iğnenin arkasında yer alan kelebek geri çekilir eğer ki kan geliyorsa iğne damara girmiş demektir. Böyle bir durumda iğnenin arkasında yer alan kelebek geri çekilirken iğne de damara paralel olarak itilir. Eğer bu işlem gerçekleştirilirken iğnenin arkasındaki kelebek geri çekilirken kan gelmiyorsa işlemin yeniden yapılması gereklidir.

Bu yazı 439 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun