Dilde Sarılık Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Dil sararması, en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bu sorun fiziksel olarak dikkat çekmesinden dolayı kişiler son derecede rahatsızlık olur. Aynı zamanda ağız kokusuna sebep olduğu için hastalar bu soruna çözüm aramaktadır. Bu durumda dilde sarılık nasıl geçer? Hastalar arasında oldukça merak ediliyor. Dilde meydana gelen sarılık, birçok nedenden dolayı oluşur. Ancak tedavi edilmezse daha fazla sorun çıkmasına ve aşırı kokuya neden olabilir. İlk öncelikle ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Ağız bakımı yapılırken dil mutlaka nazik bir şekilde fırçalanmalıdır. Ayrıca bitkisel çözümlerle de sarılıktan kurtulabilirsiniz. Nane, kekik yağı ve nane yağı kullanabilirsiniz. Ancak kahve, çay ve alkolden uzak durulmalıdır. Bu etkenler dilde sararmaya yol açtığı gibi, diş etlerine de zarar vermektedir.

Dilde Sarılık Neden Olur?

Dildesarılık herhangi bir sağlık sorununa neden olmasa da, birçok hastalığınbelirtisi olarak olabilir. Özellikle de ağız bakımının aksatılması ve dilbölgesinin fırçalanmaması dilde sarılığa neden olur. Bununla beraber B12eksikliği, insülin hormonunun yeteri kadar üretilmemesi, sigara tüketimi vekafein içeceklerin tüketimi dilde sarılığa yol açar. Ayrıca bağırsaklardameydana gelen sağlık sorunları ve ağız içi mantarla sarılığa sebebi olmaktadır.

Dilde Sarılık Doğal Yöntemlerle Tedavi Edilebilir mi?

Dil yüzeyinde meydana gelen sarılık, estetik görünüm açısından oldukça rahatsız edici bir durumdur. Doğal yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak düzenli olarak bakım yapılmalı ve aksatılmamalıdır. İlk öncelikle bakterilerin oluşumu engellemek gerekir. Bunun içinde bol su tüketmeli, spor yapılmalı ve toksinler vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bitkisel çaylar, meyve ve sebze mutlaka tüketilmelidir. Eğer dilde sarılık bu yöntemlere rağmen geçmiyor ve tedavi edilemiyorsa, doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz nedenleri inceleyecek ve ilaç takviyesi sağlayacaktır.

Bu yazı 318 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun