Diş Çürüğü ve Tedavi Yöntemleri

Paylaş
 

Diş çürükleri, dişin dokusunda meydana gelerek hem ağrıya hemde ağız kokusuna neden olurlar. Çürüklerin ortaya çıkmasında pek çok neden bulunmaktadır. En belirgin nedeni, bakterilerin oluşumudur. Ancak tedavi edilmezse iltihaba dönüşebilirler. Bu sebeple diş çürüğü mutlaka tedavi edilmeli ve oluşumu engellenmelidir. Diş çürüğü ve tedavi yöntemleri genellikle tıp alanında yapılır. Aynı zamanda doğal yöntemlerle de ağrıların ve ağız kokusunun önüne geçilir. Yinede doktora başvurulmasında yarar vardır. Çünkü diş çürükleri bazı hastalıkların belirtileri olarakta görülmektedir. O yüzden nedenlerine bağlı olarak tedavi edilmelidir.

Diş Çürüğü Neden Meydana Gelir?

Diş çürüklerinin oluşması birden fazla etkene bağlıdır. Genellikle aşırı şeker tüketmek, sigara kullanımı, yetersiz beslenme, diş bakımlarının yapılmaması ve zayıf sindirim sistemi diş çürüklerine yol açar. Bir diğer nedeni ise, sindirim sisteminin zayıf olmasıdır. Dişlerin güçlü kalabilmesi için kalsiyum son derecede önemlidir. Bu sebeple diş çürüklerine neden olan etkenlerden uzak durmalı ve kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir.

Diş Çürükleri Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Diş doktorları genellikle diş çürüklerinin önüne geçebilmek amacıyla dolgu tavsiye etmektedir. Çünkü bakteriler ancak bu şekilde giderilir. Yinede birçok yöntem ile diş çürüklerinin oluşumunu engelleyebilir ve aşırı ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. İlk olarak sağlıklı dişler için dengeli beslenmeli, dişe zarar veren kafein ürünlerinden uzak durulmalı ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir. Aynı zamanda diş bakımı ertelenmemeli ve doğru ürünler kullanılmalıdır. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra mutlaka gargara yapılmalıdır. Bakterilerin oluşumunu önleyebilmek adına bu konu oldukça önemlidir. Gece yatmadan önce sirkeli su ile dişlerinize gargara yapabilir ve diş çürüklerinin oluşumunu durdurabilirsiniz. Ayrıca kontrollerinizi aksatmadan mutlaka doktora danışmalısınız. Diş doktorları dişinizin yapısına göre ve çürüğün durumuna göre çeşitli cerrahi yöntemler önermektedir. Bu yöntemler ise; dolgu, kanal tedavisi ve florür uygulamalarıdır.

Bu yazı 245 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun