Dış Gebelik Sebepleri Nelerdir?

Paylaş
 

Hamilelik döneminin ilk aylarında yaşanan kadın ölümlerinin en fazla olanı dış gebelik sebebiyle gerçekleşenidir. Bu oran hamile kadın sayısının %1 gibi bir kısmında görülmektedir. Peki, bu denli bir olumsuzluk içeren dış gebelik sebepleri nelerdir?

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik, döllenmiş olan yumurtanın rahimde değil de, rahim dışında bir yerde oluşmasıyla oluşur. Bu duş gebeliğin neredeyse tamamı fallop tüpünde ortaya çıkar ve bundan dolayı tubal gebelik de olabilmektedir. Fallop tüpü, büyümekte olan embriyoların barındığı yerdir. Döllenmiş olan yumurta düzgün bir şekilde gelişmediği için dış gebelik meydana gelir. Bu durumda direkt olarak tedavi edilmesi gerekir. Bu olumsuz durum, ortalama olarak 100 gebe kadının, 2’sinde görülebilmektedir.

Dış Gebeliğin Sebepleri

Bu fallop tüplerinde tıkanıklığa sebep olan ya da hareket etme durumlarını kısıtlayan bütün aksaklıklar dış gebeliğe sebebiyet verebilir. En fazla rastlanılan ise enfeksiyon kapmasıdır. Bu tüplere enfeksiyon bulaşması demek, içini ve dışını kaplayan yapışıklık neticesinde tüpün doğal dengesini bozar. Bu yapışkanlıklar çok yoğun ise döllerin geçişine de engel olacağı için kısırlık durumu söz konusu olabilir.

Bunun yanı sıra daha önce dış gebelik yaşamış olmak da sebep olarak gösterilmektedir. Eğer bir kere dış gebelik gibi bir olumsuz durumla karşılaştıysanız, bir sonraki gebelik döneminde aynı duruma düşme olasılığınız yaklaşık olarak %10 civarındadır. Ayrıca, olağan bir şekilde gerçekleşen büyüme ya da doğum kusuru, tüp üzerinde anormallik yaratabilir. Bir diğer sebep ise, pelvik bölgede daha önce gerçekleştirilen ameliyatlar da, sebepler arasındadır.

Dış Gebelik Tedavisi

Eğer dış gebelik yaşıyorsanız, fallop tüpünün alınması söz konusu olabilir. Bunun dışında fallop tüpünü iyileştirmek için bir takım cerrahi operasyonlarda gerçekleştirilebilir. Bunun dışında, sizin için en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bu yazı 193 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun