Diş Hastalıklarına Dikkat Edin

Paylaş
 

Vücuttaki her organın görevi ve önemi büyüktür. Özellikle diş insan sağlığı konusunda çok fazla görev sahibi bir organdır. Bilinenin aksine sadece yiyecekleri çiğneme görevi bulunmuyor. Eğer iyi bakılmazsa ve diş hastalıkları tedavi edilmezse vücut sağlığını da bozabiliyor. Bu nedenle de uzmanlar diş hastalıklarına dikkat edin uyarılarında bulunuyor. Diş bakımı yapılmadığında, sağlıksız beslenildiğinde çürükler ve dişte hasarlar meydana gelebiliyor. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de çürük ve bakımsız dişle çiğnenen besinler yutulduğunda vücutta çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Hastalıkları önlemek adına diş sağlığına önem verilmelidir.

Dişlerde Oluşabilecek Problemler ve Nedenleri

Dişlerde birçok hastalıklar oluşabilir. Dişin hem kendisinde hem de diş etinde sık sık rahatsızlıklar karşılaşılabilir. Diş eti iltihabı da bu problemlerden en büyüğüdür. Bakteriler nedeniyle oluşan diş eti iltihabının da tedavisi oldukça zordur. Dişlerde çürükler, diş etlerinin geri çekilmesi nedeniyle dişlerin güçsüzleşmesi alarm verici rahatsızlıklardır. Mutlaka uzman bir doktora başvurarak diş rahatsızlıkları onarılmalıdır. Genelde de sigara, bakteri plağı, hormonal değişiklikler, stres, ilaç kullanımı, diyabet ve kötü beslenme diş hastalıklarının sebebidir. Bazen bir diş problemi kişinin bedenindeki ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. En ufak bir problem de doktora başvurmak doğru olacaktır.

Diş Sağlığı Konusunda Hassas Olunmalıdır

Diş sağlığını korumak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Bakteri oluşumunu ve yuvalanmasını engellemek için düzenli şekilde fırçalanmalıdır. Ağız temizleme suları doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Diş ipi sayesinde dişler temizlenmeli ve bakteri üremesi engellenmelidir. Bunun yanı sıra sigara gibi tetikleyici kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır. Böylece ağız ve diş sağlığı korunmuş olur. Ancak yine de birtakım problemler görülüyorsa altında ciddi bir hastalık yatabilir. Doktora giderek araştırılması sağlanmalıdır.

Bu yazı 309 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun