Diş Minesi Nasıl Zarar Görür?

Paylaş
 

Diş minesi oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Diş minesinin ağızdaki görevi dişlerin korunmasını sağlamaktır. Sıcak ve soğuktan, yeme ve içme gibi durumlarda kalkan olarak çalışır. Zamanla diş minesi nasıl zarar görür? Minenin aşınması diş oyuklarının çürük gibi saldırganlara karşı korunmasız kalmasına sebep olur. Bu tabaka aşındığı zaman yediğiniz şekerli şeyler ve ısı farkı olan içeceklere karşı hassas olursunuz. Çünkü sinirle diş arasında ki bariyer zayıflamıştır ve sinirler uyarılıyordur.

Diş Minesine Neler Zarar Verir?

Ağzımızın içerisinde binlerce iyi ve kötü bakteriler vardır. Bakterilerin temel besin kaynağını ise şekerler oluşturur. Ne kadar çok şeker yenirse bakteriler o kadar çok beslenir ve ürerler. Buda şekeri işleyerek asit üretmeleri sonucunda diş minesi aşınır. Diş minesinin düzenli olarak temizlenmesi şarttır böylece aşınma en aza indirilir. Ekşi meyvelerde fazla asit barındırdıkları için aşınma yaparlar. Reflü gibi rahatsızlıklar mide asidini ağıza topladığı için yine sit mineye zarar verir. Yeme sorunu olan kişilerde ve alkol sigara gibi alışkanlığı olan kişilerin diş mineleri de zarar görür.

Diş Minesi Aşınmasından Nasıl Korunur?

Kola gibi yüksek asit oranlarına sahip içecekler bırakılmalıdır. Asidik şeyler tükettikten sonra ağzınızı çalkalayın ve mümkünse yemek esnasında tüketin. Genelde pipet kullanın ve ağzınızın içerisinde çalkalamayın. Şekersiz sakızlar çiğneyin. Gün içinde bol su için. Dişlerinizi hemen asit tüketiminden sonra fırçalamaktan kaçının ve en az 1 saat bekleyin. Diş macunları için florürlü olanları kullanmaya çalışın. Dişerinizi sadece fırçalamak ile yetinmeyin diş ipi ve ağız çalkalama suyu kullanın. Böylece daha temiz bir ağız elde edeceksiniz. Yemek yedikten sonra günde 2 kere dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

Bu yazı 340 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun