Diş Taşı Nedir?

Paylaş
 

Diş taşı birçok kişinin başına gelen sorunlardan birisidir. Dişteki duruşu sebebiyle hoş olmayan bir görüntüye sahip olan diş taşının ne olduğunu birçok kişi merak etmektedir. Diş taşı nedir? Sorusunun cevabını sağlık hocası olarak sizlere vereceğiz.

Diş taşının diğer bir adı tartardır. Dişlerde sertleşmiş olan bakteri plağı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden diş taşı denildiği zaman aklınıza ilk olarak tartarın gelmesi gerekir. Diş taşının ortaya çıkışı ise dişlerinize dikkatli bir şekilde bakmadığınız zaman başlamaktadır. Dişleriniz yeterince temizlendiğinde bakteri plaklarının oluşmaya başladığını görebilirsiniz. Bu plaklar ise diş taşı olarak adlandırılmaktadır. Diş taşları dişlerinizin ön tarafında görülebildiği gibi arka tarafında da sarı lekeler olarak görülebilmektedir.

Diş Taşı Oluşmasının Sebepleri

Diş taşı oluşmasının birçok sebebi olabilmektedir. En fazla görülen sebepler ise şu şekildedir:

-Diş temizliği sırasında diş ipi kullanmamak

-Kişinin düzenli bir şekilde diş bakımını yerine getirmemesi

-Çok fazla şekerli ve karbonhidratlı yiyecek tüketimi

-Tükürük yapınızda diş taşı oluşumuna sebep olabilmektedir. Diş taşının en fazla görüldüğü yerlere baktığımız zaman özellikle tükürüğün yoğun olduğu yerleri görebilirsiniz.

-Diş plaklarının ve ağız içinin yeteri miktarda fırçalanmaması

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Kadın ve sağlık noktasında birçok kişinin karşısına çıkan diş taşı probleminin nasıl temizlenebileceği de merak edilmektedir. Diş taşı tedavisi sırasında yapabileceğiniz en doğru işlem diş taşının oluşmaması için baştan önleminizi almanızdır. Bu evrede dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalamanız gerekir. Aynı zamanda diş ipi kullandığınız zamanlarda da diş taşı oluşumunun engellendiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda senede iki defa diş muayenenizi yaptırmalısınız.

Bu yazı 444 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun