Diş Teli Taktıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Paylaş
 

Diş teli dişlerin düzgün bir şekil alması, daha düzgün bir görüntüye sahip olması ya da rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılıyor. Diş teli taktıran kişilerin ise hayatları biraz değişiyor. Diş teli ile yaşamak farklı bir süreç gerektiriyor. Diş doktorları hastalara ne yapmaları gerektiğini söylerler. Hastanın yapması gereken verilen talimatlara uymaktır.

Diş Teli Taktıranların Yememesi Gereken Yiyecekler

Asitli içecekler normal şartlarda da diş minesinin aşınıp zarar görmesine sebep olur. Diş teli olan kişilerde bu hassasiyet artar ve daha dikkat edilmesi gereken bir hal alır. Mutlaka pipetle ağızda çalkalamadan içilmelidir. Yapışkanlı sakız, lokum gibi yiyecekleler yapışma yapacağından kesinlikle yenmemesi gerekir. Sert olan yiyecekleri kişi daha küçük parçalar haline getirmelidir. Sert çerezler de yenmesi sakıncalıdır. Çekirdekli yiyecekler yani zeytin, erik, kayısı gibi, yemeden önce çekirdekleri uzaklaştırılmalıdır. Tost gibi yiyecekleri de yine küçük küçük parçalara ayırmak gerekir. Bunlar dışında kalan yumuşak olan, sulu olan yemekler rahatlıkla yenilebiliyor.

Diş Teli Taktıranların Ağız Temizliği

Diş teli taktıran kişiler için oldukça önemli bir hal alır. Normalde yapılması gereken temizlik iki katına çıkarılır. Dişler dikkatli ve daha uzun fırçalanmalıdır. Yemeklerden sonra mutlaka fırçalanarak temizlenmelidir. Asitli bir şey tüketildiyse en z 1 saat bekledikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Spor yapan kişiler diş tellerini korumak için ağız koruyucu aparat takmaları gerekir. Isırarak yemek yerine küçük parçalara ayrılmasında temizleme sırasında kolaylık sağlayacaktır. Diş telleri takıldığı ilk zamanlar ağrı olması normal karşılanıyor. Tellerin ağız içinde ve dudaklarda yaralar oluşturma da olağandır. Balmumu ile değdiği yerlere yapıştırmanız sürekli yaralanmasını engelleyecektir. Böylece yaralar birkaç gün içerisinde iyileşmesini sağlamış olursunuz.

Bu yazı 342 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun