Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Disleksi hakkında birçok kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığı görülmektedir. Sağlık sitesi olarak sizlere disleksi nedir? Disleksi belirtileri nelerdir? Soruları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu şekilde disleksi hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Disleksi Nedir?

Disleksi, kelime kullanımları sırasında yaşanan zorluk olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık doğuştan gelen bir öğrenme problemidir. Genellikle ebeveynler okuma ve yazma çağına gelen çocuklarda bu problem olduğunu anlamaktadır. Dislektik rahatsızlığı bulunan çocuklar diğer çocuklara nazaran daha geç okuma ve yazma özelliğine sahiptir. Kelimeleri telaffuz ettikleri sırada zorlanma ve kelime kapasitelerinin gelişmiş olmaması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Disleksi Belirtileri Nedir?

  • Yazılı olan kelimeleri hatırlama ve öğrenme sırasında zorluk yaşama.
  • 6 – 9, b – d gibi birbirine benzer kelime ve sayıları ters algılamak. Diğer harf, sayı ve kelimleri ters algılama gibi sorunlar yaşanabilmektedir.
  • Okuma esnasında kelime atlama
  • Hecelerde sesleri karıştırma veya sessiz harflerin yerini değiştirmek.
  • Çok sık şekilde yazım hataları yapmak
  • Yazı yazıldığı sırada zorluk yaşama
  • Konuşma esnasında duruma uygun olan kelimeleri bulamama

Disleksi Tedavisi

Disleksi her ne kadar dışarıdan bakıldığı zaman bir hastalık olarak görülüyor olsa da bir hastalık olmadığı için tedavisi de bulunmamaktadır. Dislektik problemi yaşayan çocukların özel eğitim alması gerekmektedir. Fakat ülkemizde aktif bir şekilde bu eğitimi veren kurumlar yer almamaktadır. Kişilerde yazım hataları her ne kadar kalıcı bir problem oluştursa da yaş ilerledikçe okuma esnasında yaşanan zorluklar düzelebilmektedir. Dislektik bir çocuğa yaklaşım sırasında kesinlikle aşağılayıcı tavırlarda bulunulmaması gerekir. Özellikle zekalarında bir sorun varmış gibi konuşulmamaya dikkat edilmelidir. Disleksi olan çocuklarda yoğun bir eğitimden geçtikten sonra okuma ve yazma öğrenebilirler.

Bu yazı 278 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun