Diyabet Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Toplumumuzda genç, yaşlı, kadın, erkek ve çocuk olmak üzere birçok kişi şeker (diyabet) hastalığından muzdariptir. Bu hastalık için birçok tedavi şekli belirlenmiş olmasına rağmen, tam olarak sağlığa kavuşmak mümkün olmamakta ve ömür boyu bu hastalıkla yaşamak zorunda kalınmaktadır. Geçtiğimiz yıl içinde medya ve sağlık bilimcilerin açıklamaları diyabet konusunda ferahlatıcı yeniliklere sahip olurken, diyabet ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunu akıllara getirmiştir. Tıpta katedilen ilerlemelerle, diyabetin tamamen önlenmesi diyabet ameliyatı ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Diyabet Ameliyatı Şeker Hastalığı İçin Kesin Çözüm mü?

Şeker hastalığı vücudun insüline karşı direnç göstermesi, başka bir deyimle vücudun insülin üretmemesidir. Diyabet ameliyatının ana unsuru, vücudun hormonlarına karşı gelinerek, pankreas üzerinde bulunan hücrelere, Glukagon Like Polypeptide-1adı verilen hormon aşılanması ve hücrenin ünsilin üretmesi amaçlanır. Bu ameliyat, tedaviye takviye bir işlemdir ve vücudun bu tedaviye yanıt vermesi demek, pankreas hücrelerinin insülin üretmesi anlamına gelmektedir. Glukagon Like Polypeptide-1 adı verilen hormon, vücut metabolizmasına bağlı olarak beta hücrelerine etki eder ve insülin hormonunu üretmeye katkı sağlarsa, vücuttaki şeker hastalığının da varlığı ortadan kalkacaktır.

Diyabet Ameliyatının Etkileri

Diyabet ameliyatı, boşaltım sisteminde yapılan bir yer değiştirme işlemidir. Bu işlemde, ince bağırsağın besin ile teması ortadan kaldırılır ve insülin insibihitörünün hormon salgısı pankreasa direkt olarak iletilir. Bu sayede, ince bağırsaktaki hücreler beta hücresi salgılanımı yapacak ve bu durum da insülin direncini ortadan kaldıracaktır.

Glukagon Like Polypeptide-1 (GLP-1), yıllardır şeker hastalığının tedavisinde kullanılan tek etkin maddeli tedavi undurudur. Bu maddenin pankreasa salgılanması ve vücuda uyum sağlaması ile vücut kendiliğinden insülin üretecek ve vücudun bu maddeyi dışa atmaması sonucunda vücut hücreleri insülin kullanmaya gerek kalmadan, insülin üretmeye başlayacaktır.

Bu yazı 183 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun