Diyabetten Korunmanızı Sağlayacak Sağlıklı Yollar

Paylaş
 

Ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan diyabet rahatsızlığı dünya genelinde de kontrol etmesi zor bir hal almıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre günümüzde dünya üzerinde yetişkinlerin %8.5’u şeker hastasıdır. Gerek beslenme gerekse genetik faktörler diyabet rahatsızlığına yakalanma riskini artırıyor. Yazımızda sizlere diyabetten korunmanızı sağlayan sağlıklı yollar hakkında bilgi vereceğiz.

Fitness Hayatınızın Bir Parçası Haline Gelsin

Fitness, aerobik veya yürüyüşler gibi aktivitelerle sağlıklı kalmanız mümkündür. Aynı zamanda bu yollar şeker hastalığının önlenmesi konusunda da sizlere yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre fiziksel aktivite yapan kişilerin diyabet rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali azalıyor.

Porsiyonlarınızın Kontrolünü Elinizde Bulundurun

Şeker hastalıklarının oluşmasının en büyük sebebinin yenilen yemekler olduğunu söyleyebiliriz. Tatlı gibi şekerli gıdaları ne kadar seviyor olsak da aslında bu gıdalar vücudumuza dost değil. Porsiyonlarınızı olabildiğince kontrol altına almalısınız. Özellikle fazla kilolarınız varsa, porsiyonlarınızı kontrol etmeniz bu fazla kilolarınızı vermenize yardımcı olur ve diyabete yakalanma riskinizi azaltır.

Yediklerinizin Lif İçermesine Dikkat Edin

Az yemek yemek ne yazık ki hepimizin başarabildiği bir şey değil. Fakat az yemek yiyemiyorsanız bile tükettiğiniz yiyecekleri içerisinde lif oranı yüksek olan yiyecekler olmasına dikkat edebilirsiniz. Yapılan araştırmalar lif içeren yiyeceklerin kalp rahatsızlığından koruduğunu, kan şekeri seviyesini düzelttiğini ve kilo verilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Yağ Seçiminizi Doğru Yapın

Gün boyunca kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız beslenme programınıza doğru yağları eklemeniz gerekiyor. Araştırmalara göre doymamış yağlar diyabet riskinin azalmasına yardımcı olurken trans yağlar bunun tam terci olarak diyabet riskini artırıyor. Bu yüzden kullandığınız yağların doymamış yağlar olduğuna emin olmalısınız.

Bu yazı 437 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun