Diyette Şeker Alımını Nasıl Yapmalısınız?

Paylaş
 

Diyet aslında genel anlamıyla kişinin günlük rutin ve alışkanlıkları doğrultusunda sağlıklı beslenmeye yönelik bir terimdir. Ancak toplumda kilo verme süreci olarak kullanılan bu kelime akla hemen bu işin yöntemleri nelerdir sorusunu getirmektedir. Az çok bilinen diyet listeleri göz önünde bulundurulduğunda akla hemen karbonhidrattan uzak, protein alımı zengin, şeker kaçamağı olmayan listeler gelmektedir. Ancak kişinin alışkanlıkları ve sağlık durumu düşünüldüğünde bunun iyice araştırılması ve öyle uygulanması gereken bir konu olduğu bilinmelidir. Diyet sürecinde en çok yapılan hata şeker alımını tamamen durdurmaya yönelik listeler uygulamaya çalışmaktır. Bu yanlış bir uygulamadır ve akla şu soruyu getirmektedir; diyette şeker alımını nasıl yapmalısınız? Aşağıda bu konuyla ilgili bilgilendirici içerikler bulabilirsiniz.

Diyette Şeker Alımı Kilo Aldırır mı?

Diyet sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri kandaki şeker ve insülin düzeyidir. Diyette kişiye özel besin grupları belirlenirken seçilecek olan ara ve ana öğünler kişinin insülin direncine göre belirlenmelidir. İnsülin salgısı kilo almayı ve vermeyi etkileyen en önemli faktörlerdendir. Kilo verirken dikkat edilmesi gereken konu yediklerimizin kandaki insülini yükseltmemesidir. Kanda insülin değeri yükseldiğinde vücut bir depo gibi davranır ve alınan şeker depolanarak yağa dönüştürülür. Yani insülin değeri yükseldiğinde hem depolanan yağ miktarı artar hem de depolanan yağların yakımı yavaşlar. Bu durum stres hormonu salgılanmasının artırır ve vücutta deformasyona neden olur. Bu durum aynı zamanda tansiyon ve kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.

Diyette Şeker Alımı Kontrolü Nasıl Olmalıdır?

Bütün bunlardan yola çıkılarak kilo alımının asıl nedeninin yağlar değil alınan şekerin vücutta yağ olarak depolanması olduğu bilinmelidir. Bundan dolayı diyette yapılması gereken kalori alımının dengeli olması ve doğal şekerli gıdalar yani meyve grubuna ağırlık verilmesidir. Bu yapılırsa daha sağlıklı şekilde kilo verilebilir.

Bu yazı 286 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun