Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Dünyada en çok antibiyotik kullanan ülkeler sıralamasında en üstlerde olmamızdan dolayı antibiyotik kullanımının bazı koşullara bağlanması sonucu ortaya çıkmıştır. İlaç kullanmak için doktor önerisini veya reçete yazılmasını önemsemeyen insanların belli bir süre sonra özellikle de antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanması durumu ortaya çıkacaktır. Bu durum ise artık gerekli olan hallerde bile antibiyotiğin etki etmemesi anlamına gelebilir. Antibiyotik kullanmak yerine doğal antibiyotik nasıl yapılır? sorusunun cevabı üzerine odaklanmak daha kolay olacaktır.

Antibiyotik Zararlı Mıdır?

Antibiyotik kullanmak bazı durumlarda zararlı bir hal alabilir. İlaçlar enfeksiyonların tedavisinde kullanılırken diğer taraftan bazı noktalara da zarar verebilir. Bunların başında ise bağırsaklardaki yararlı bakterilerin yok edilmesi gelir. Bağırsaklardaki sindirime yardımcı olan bakterilerin yok edilmesi sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca bağışıklığın düşmesine de neden olmaktadır. Karaciğere çok yüklenilmesine neden olacağından dolayı fonksiyonlarının bozulmasını da tetikleyebilir. İçeriğindeki maddeler varsa cilt alerjilerinizi tetikleyebilir. Böbrek yetmezliğine neden olduğu durumlarla bile karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı antibiyotik almak yerine evde doğal yollar ile yapmak daha faydalı olacaktır.

Doğal Antibiyotik Yapımı

Bir kaç tarif üzerinden doğal antibiyotik yapmak mümkündür. Bunlardan ilki adet kara turp, yarım kök zencefil, yarım limon suyu ve çay bardağı dut pekmezinden elde edilir. Meyveler sebze sıkacağından geçirildikten sonra şişeye doldurulur. Karışım hem çocuklar hem de yetişkinler için antibiyotik olarak kullanılabilir. Bir başka tarife göre de 1 litre su, 1 baş sarımsak ve 1 adet limon ile de doğal antibiyotik yapılabilir. 1 litre kaynamış ve soğumuş su cam kavanoza koyulur. İçine soyulmuş sarımsaklar atılır. Daha önceden sirkeli suda bekletilmiş bir limon kabukları da ayrılmadan kavanoza doğranır. 7 gün bekletilir ve kullanılır.

Bu yazı 234 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun