Doğru Yatmamak Bel Ağrılarına Sebep Oluyor

Paylaş
 

Birçok kişinin muzdarip olduğu ve sıkıntı yaşadığı konuların başında bel ağrısı geliyor. Baş ağrısından sonra en sık rastlanan ağrı tipi, yaşamınızı altüst edebildiği gibi gün içinde pek çok işinizi yapamamanıza da neden olabilir. Bel ağrıların en büyük nedeni olarak uzmanların ortak görüşü yanlış yatış bozukluğu oluyor. Doğru yatmamak bel ağrılarına sebep oluyor. Her 10 kişiden 8’i yanlış şekilde yattığı için gün içinde bel ağrısı çekiyor. Bunun için yatak düzenine dikkat etmek ve doğru yatağı kullanmanız gerekir. Doğru şekilde yatış pozisyonu alarak ve doru yatağı kullanarak bu ağrılardan kurtulmak mümkün.

Yatakta Nasıl Doğru Yatılmalıdır

Yatakta doğru yatmak kadar, doğru kalkış da oldukça önemlidir. Yataktan ilk önce kalkarken mutlaka önce yan dönülmeli ve bacaklar yataktan aşağı sarkıtılarak elden destek alarak doğrulmalıdır. Yüz üstü yatmak ağrılara sebep olacaktır. Özellikle gebeler yüz üstü yatmamalıdır. Yatarken sağ tarafa yatmak yerine sol tarafa yatmayı tercih etmelisiniz. Sol yana yatarken sır bölgesinde ve bel bölgesinde gereksiz bası oluşmaması için yastık desteği koymanız uygun olacaktır. Aynı zamanda doğru yastık seçimi de oldukça önemli.

Doğru Yatağı Tercih Edin

Piyasada pek çok yatak ve yatak markası bulunuyor. Tüm yataklar farklı özelliklere sahip olarak kişiye rahat bir uyku garanti ediyor. Vücut ağırlığına ve sorununuza göre yatak seçimi yaparak şikâyetçi olduğunuz ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bel ağrınızı engelleyecek ve bu sorundan kurtulmanızı sağlayacak pek çok ortopedik yatak seçeneği bulunuyor. Ağrınızı geçirmeye etki edecek bu yatakları seçerken sert zemin ya da sert yatak denilen omurganın eğilmediği yataklar tercih edilmelidir. Bu yataklar ile yanlış yatışınız sonucunda oluşan ağrılar bir nebze olsun azalacaktır.

Bu yazı 274 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun