Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmalı?

Paylaş
 

Doğum kontrol hapları, kadınların kullandığı ve hormonları düzenleyen haplardır. Bu haplar içerdiği hormon salgıları sayesinde doğumu engeller veya erteler. Çocuk sahibi olmak istemeyen, doğum için erken olduğunu düşünen kadınlar bu hapları kullanarak doğumlarını kontrol altına alırlar. Bir diğer adıyla korunma haplarıdır ve istenmeyen doğumları önlemek için belirli dozda kullanılırlar. Doğum kontrol haplarının içerisinde östrojen hormonu bulunur ve bu hormon doğumu engellemek için progesteron hormonu ile birlikte kullanıldığı zaman hamile kalma gibi bir ihtimal olmaz. Bu sebeple hamile kalmak istemeyen kadınlar, doğum kontrol hapları ile bu hormonları alırlar ve gebelik süresini ertelerler. Doğum kontrol haplarının birden fazla çeşidi vardır ve bu çeşitler istek doğrultusunda kullanılır. Peki doğum kontrol hapları nasıl kullanılmalı? Yanlış kullanıldığı zamanlar farklı sağlık sorunlarına yol açabilecek doğum kontrol haplarını çok dikkatli kullanmak gerekir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl İçilmelidir?

Doğum kontrol hapları kullanılırken kullanıldığı doza çok dikkat etmek gerekir. Bir günde içilebilcek doğum kontrol hapı sayısı, en fazla 2 tanedir daha fazla kullanmak sağlık problemlerine yol açacaktır. Sağlık problemlerinin yanında, kullanımı bırakılsa bile hamile kalma ihtimali düşebilir. Tüm riskler göz önünde bulundurulmalı, çok fazla tüketilmemelidir. Bir doktora danışmak ve desteğini almak daha iyi bir yol olacaktır.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanmamalı?

Doğum kontrol haplarını, kalp krizi geçirme riski yüksek olan kişilerin kullanması yanlış olacaktır. Bunun yanında aşırı kilolu, çok büyük veya çok küçük yaştaki insanlar, çok fazla tütün ürünü tüketen insanlar doğum kontrol haplarını kullanmamalı veya bir uzmana başvurarak kullanmalıdır. Herhangi bir organında sağlık problemi yaşayan insanların doğum kontrol hapını kullanması, organların daha da zarar görmesine neden olabilir bu yüzden kullanmamaları daha doğru olacaktır.

Bu yazı 366 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun