Down Sendromu Tarama Testleri Ne Zaman Yapılmalıdır?

Paylaş
 

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek kucağınıza almak için hamilelik süresinde belirlenen testlerin yapılması gerekiyor. Gebelik rutin tahlilleri ile birlikte yapılan bu testler sayesinde bebeğinizde kalıcı bir durum olup olmadığını anlamanız mümkün olmaktadır. Genetik bir hastalık olan Down sendromu tarama testleri ne zaman yapılmalıdır? Sorusu tüm hamile bayanlar tarafından merak edilmektedir. Gebelik oluştuğu tarihten itibaren doktor tarafından yapılan hesaplama ile birlikte hamileliğin 11 ve 14. haftaları arasında yapılan test ile tarama testleri sağlanmaktadır.

Tarama Testi

Down sendromu rahatsızlığına en iyi teşhis koyma yöntemi gebelik sırasında yapılan taranma testi ile mümkün olmaktadır. Tarama testleri gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında kan tahlili ve USG tahlili ile yapılmaktadır. USG de bebeğin ense kalınlığı ölçülür, kan tahlilinde ise risk oranı ölçülür tüm bu değerler baz alınarak bebekteki risk oranı hesaplanır. Yapılan tahliller ile birlikte herhangi bir risk görülmesi halinde anneye amniyosentez adında test önerilmektedir. Bu şekilde kesin tanı daha rahat konulmaktadır. Tüm bu tarama testlerine ikili test adı verilmektedir. 40 yaş ve üzeri bayanların mutlaka bu testi yaptırması doktor tarafından önerilmektedir.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

Anneye yapılan ikili test sonucu çocukta herhangi bir şüpheli duruma rastlanması halinde anne adayına kesin sonuç için amniyosentez yaptırması önerilir. Yapılan bu tahlil kesin tanı için oldukça önemlidir. Amniyosentez annenin göbek deliğinden giriş yapılarak bebeğin bulunduğu keseden sıvı alınması işlemidir. Bu sayede bebekte sorun olup olmadığı büyük oranda netlik kazanır. Sorunlu bir gebelik oluşması halinde ise bu tahlil sonrası anneye gebeliğin sonlanabileceği bilgisi verilir. İstenirse gebelik sonlanır.

Bu yazı 454 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun