Düşük Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Hamile kadınlar, bazı durumlarda düşük yapabilirler ve bu düşüğün bazı belirtileri vardır. Birçok sebepten dolayı gerçekleşen düşük durumu, bazen kolay anlaşılsa da nadir durumlarda anlaşılamayabiliyor. Kadınlar, düşük yaptıklarını bazı belirtiler sayesinde farkedebiliyor. Peki, düşük belirtileri nelerdir? Düşük yapan kadınlarda şu belirtiler görülür;

1) Karında bölgesinde meydana gelen aşırı şiddetteki ağrı

2) Vajinada meydana gelen kırmızı veya kahverengindeki kanamalar veya akıntılar

3) Aniden oluşan lekelenmeler

4) Bel ve sırt çevresindeki ağrılar

5) Düşüğe bağlı olarak mide bulantısı ve sürekli kusma

6) Hormonlarda meydana gelen duygusal değişiklikler ve hassasiyetler

Düşük Şüphesi Yaşandığında Yapılması Gerekenler

Hamile kadınlar düşük yaptıklarından şüphelendiklerinde ilk olarak sakin kalmalılardır ve herhangi bir ani hareket yapmamalılardır. Akıntılar ve kanamalar durdurulmamaya çalışılmamalı, herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Düşük şüphesi varsa yapılması gereken en önemli şey bir doktora gitmek veya doktoru çağırmak olacaktır. Hamile kadınların ilaç içmesi oldukça tehlikelidir bu yüzden hiçbir ağrı kesici içilmemelidir. Hiçbir şey tüketmeden doktora gitmek ve kontrol edilmek gerekir. Doktora başvurmadan yapılacak her şey düşük ihtimalini artırabilir veya sağlık sorununa yol açabilir.

Düşük Belirtileri Yanıltabilir mi?

Bazı durumlarda, vajina akıntısı ve kanaması düşük belirtisi olmayabilir. Kadınlarda oluşan akıntıların sebepleri farklı bir sağlık sıkıntısı ile alakalı olabilir fakat belirtiler aynıdır bu yüzden düşük ile karıştırılabilir. Bu sebeple, belirtiler düşük olarak adlandırılmamalı ve bir uzmana başvurulmalıdır. Kadınlar düşük yaptıklarında karın, bel, sırt ağrısı yaşayabilir ancak bu ağrılar sadece düşüğe bağlı olarak yaşanmaz bunun için de bir doktora görünmek gereklidir. Yanıltıcı durumlara aldanıp yanlış yöntemler denemek kötü sonuçlar getirebilir bu nedenle kesin bir teşhis konulmadan hiçbir şey yapılmaması gerekir.

Bu yazı 410 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun