E Vitamini Nedir? E Vitamini Nelerde Bulunur?

Paylaş
 

Vücudumuz için son derece gerekli olan vitaminler arasında yer alan E vitamini, hücre zarlarını serbest radikallere karşı korur ve LDL kolesterolünün oksidasyonunu önlemektedir. Yağda çözünme özelliğine de sahiptir.

E Vitamini Faydaları

E vitamininin vücudunuz için birçok faydası bulunmaktadır. Kalp, iskelet ve düz kası fonksiyonel ve yapısal bakım için gereklidir. E vitamininin bir diğer özelliği ise demir, selenyum, A vitamini ve K vitamini depolanmasına yardımcı olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği de bulunmaktadır. Alzheimer rahatsızlığının semptomlarının hafiflemesi noktasında da yardımcı olmaktadır. E vitamini faydaları şu şekildedir:

-Diyabet sorununa iyi gelir ve önlenmesine yardımcı olur.

-Kalp hastalıklarından koruma özelliği vardır.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Kadın hastalıklarına faydalıdır.

-Hafızayı güçlendirme özelliği vardır.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliğinin yaşandığını belli eden en önemli durumlar; kronik diyare, yağlı dışkı ve safra salgılama yetersizliği gibi durumlardır. E vitamini eksikliğinin insanlar arasında çok fazla görülmediğini söyleyebiliriz. E vitamini eksikliği durumunda yaşanan sorunlar şu şekildedir:

-Ciltteki kırışıklıkların artması

-Cildin kuruması ve solgun gözükmesi

-Vücutta uyuşmaların meydana gelmesi

-Güç kaybı

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamininin birçok besinlerde yer aldığını görüyoruz. Badem, ayçiçeği, buğday unu, fındık, avokado, mango, ıspanak, brokoli, domates ve kivi e vitamini açısından zengin olan besinlerdir. Günlük hayatınızda bu besinlere yer vermeye özen göstermelisiniz.

Bu yazı 556 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun