Elektronik Sigara, Sigaradan Daha Az Mı Zararlı?

Paylaş
 

Uzmanlar yapılan araştırmalar sonucunda elektronik sigaranın insanları normal sigaranın zararlarından tamamen kurtarmadığı ortaya çıkmıştır. Uzmanlar sigaranın zararlarından tamamen kurtulmanın yolunun sigarayı tamamen bırakmaktan geçtiğini belirtiyor.

Elektronik sigara ile normal sigaranın zararlarının arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Dünya genelinde yıl içerisinde 6 milyona yakın kişinin ölüm sebebi sigaradır. Yıl içerisinde ülkemizde de ortalama olarak 150 bin kişi sigaraya bağlı olan hastalıklardan dolayı yaşamını yitirmektedir. Sigara birçok hastalığa sebep olmaktadır. Kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığa sigara kullanımı sebep olmaktadır.

Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak isteyen birçok kişi elektronik sigara kullanmaya yönelmektedir. Fakat sigara içen kişiler ile elektronik sigara içen kişiler aynı etkiye maruz kalmaktadır. Elektronik sigara sulandırılmış bir yapıda karşımıza çıkmaktadır. Fakat içerisinde kanserojen maddeler, nikotin ve zararlı maddeler yer almaktadır. Bu özellikleriyle elektronik sigara, sigaradan kurtulma evresinde bir yol değildir. Elektronik sigara kullanan kişilerinde duruma bu şekilde bakmaması gerekmektedir.

Sigaranın zararlarından kurtulmak isteyen birisi eğer pasif içiciyse mutlaka ortamdan uzaklaşması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı sigarayı bırakmak isteyen kişilere bu evrede yardımcı olmaktadır. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ilk olarak sigaraya olan alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekmektedir. Sigarayı bırakamayan kişilerin büyük bir bölümü alışkanlıklardan dolayı sigaradan vazgeçememektedir. Gerektiği takdirde insanlar Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kuruluşlardan bu evrede destek alarak sigarayı bırakma konusunda adım atabilirler.

Bu yazı 405 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun