Emma Testi Nedir?

Paylaş
 

Bu test özellikle gebelik için tüp bebek tercihi seçerek devamlı düşük yapan kadınlar için son derece önem arz eden bir testtir. Dünyanın hemen hemen tüm tüp bebek merkezlerinde kullanılan bu testi, emma testi nedir diye merak edenler için biraz daha ayrıntılı bilgi gerektiren bir konudur. Her ne kadar embriyo sağlıklı gibi görünse de embriyonun rahme tutunması ile ilgili yaşanan sıkıntılar yapılan emma testi ile beraber tüp bebek başarısının daha fazla artmasını sağlıyor.

Emma Testi Tüp Bebek Başarısını Nasıl Etkiliyor?

Tüp bebek tedavisinin en önemli başarı göstergeleri arasında sağlıklı olan bir emriyo kadar rahminde de aynı sağlık derecesine sahip olması gerekiyor. Normalde rahim içinin tamamen kapalı olması sebebiyle tam steril olduğu varsayılıyordu. Fakat bazı mikrop türlerinin de rahim için üreyebildiği ispatlandı. Bu mikroplardan bazıları hamileliğin gerçekleşmesi için çok yararlı iken bazıları da çok zararlı oluyor. Laktobasil adı da verilen yararlı mikroplar rahim de embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlıyor. Emma testi ile rahim içerisinde laktobasil oranının en fazla olduğu dönem belirleniyor. Daha sonra da embriyo transferi o döneme denk getiriliyor. Eğer rahim içi embriyo için uygun değilse ek tedavilerle bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Emma Testi Nasıl Uygulanıyor?

Test adet dönemlerinin genellikle 15. ve 25. günleri arasında rahim içinden alınan parçaya biyopsi yapılarak uygulanıyor. Rahim içinden alınan bu parça ile mikrobik dağılım detaylı bir şekilde analiz ediliyor. Riskin olmadığı durumda embriyo nakil edilirken aksi halde diğer tedaviler uygulanıyor. Ayrıca, emma testi için bazı kriterler bulunuyor. Bu testi yaptırmadan önce en az 3 ay evvelinde antibiyotik kullanımının yapılmamış olması gerekiyor. Antibiyotik kullanımı test sonuçlarını doğrudan etkiliyor.

Bu yazı 336 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun