En Fazla Karşılaştığımız Kadın Hastalıkları

Paylaş
 

Kadın hastalıkları aslında çok geniş bir alana yayılmıştır. Kadın hastalıkları dediğiniz zaman karşınıza birçok hastalık çıktığını görebilirsiniz. Fakat bu hastalıklar arasından özellikle bazıları üreme çağında olan kadınlarda çok fazla karşımıza çıkıyor.

Vajinal Akıntılar

Vajinal akıntılar ergenlik çağına giren her kadında başlayan durumlardan birisidir. Her ne kadar önemsenmiyor olsa da aşırı derecede vajinal akıntı bir hastalığa veya başka bir soruna işaret edebiliyor.

Adet Düzensizliği

Düzenli bir şekilde adet olan kadınlarda beyinden salgılan hormonlar yumurtalıkları uyarır ve bu şekilde adet döngüsü başlar. Fakat düzenli giden bu mekanizma bazı sebeplerden dolayı bozulmaya uğrayabilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınların mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.

Cinsel Fonksiyonlarda Bozukluklar

Kadınlar genelde bu tarz bir sorun yaşadığı zaman doktora ağrı ile gitmektedir. Doktorlar ise ilk etapta anatomik bir sorun olup olmadığını inceliyor. Cinsel ilişki sırasında meydana gelen fizyolojik değişiklikler de detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Eğer anatomik bir neden yer almıyorsa hastalar psikiyatri uzmanına yönlendiriliyor.

Pelvik Ağrılar

Miyomlara bağlı olan ağrılar arasında yer alan pelvik ağrılar en fazla karşılaşılan şikayetler arasındadır. Miyomlar genellikle şiddetli ağrı ve adet düzensizliği ile belirti vermektedir. Miyomlar rahim içi dokusuna baskı yapmaya başladığı zaman ise kanama düzensizlikleri görülebilir.

Kısırlık

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hormonal dengesizlikler, sosyal yaşantı sebebiyle geç hamile kalmak istenmesi gibi durumlar hamile kalınmasını engellemektedir. Hamilelik için eğer kişilerin bir sorunu bulunmuyorsa bir yıl kadar korunmasız birliktelik öneriliyor. Kısırlık ise hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Bu yazı 436 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun