En Sağlıklı Besinler

Paylaş
 

Times Dergisi dünyanın en sağlıklı besinleri hakkında bir liste açıkladı. Diyetisyenlerden destek alınarak açıklanan bu listede birçok besin maddesinin yer aldığını görüyoruz. Sağlık hocası olarak biz de sizlere en sağlıklı besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Domates

Domates karşımıza besleyici özelliğinin yanı sıra bir enerji kaynağı olarak da çıkıyor. Domatesin kansere karşı en etkili besinler hakkında olduğunu görüyoruz. Domateste yüksek antioksidan özelliği olduğu için hücrelerinizdeki DNA’nın korunmasını sağlar.

Ceviz

Cevizin 28 gramında 4 gram protein yer almaktadır. Kilo kontrolünde çok etkili olduğu gibi aynı zamanda kalp sağlığınız açısından da son derece faydalıdır. Kansere karşı koruyucu özelliğe sahip olan besinler arasında da yer almaktadır.

Mantar

Mantar bilinenin aksine pişirilmeden ve haşlanmadan yenilmesi gereken besinlerin arasında yer alıyor. Kanserle mücadele konusunda mantarın çok etkili bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Mantarın içerisinde vücudun toksinlerden doğal yollarla arınmasını sağlayan riboflavin vitamini yer almaktadır.

Badem

Badem özellikle kolesterolü kontrol etme açısından çok önemli bir besindir. Çok iyi bir bağırsak düzenleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bağışıklık sistemini düzenleme özelliği vardır. İçeriğinde antioksidanlar olduğu gibi E vitamini de bulunmaktadır. Yaşlanmayı yavaşlatma özelliği bulunmaktadır.

Muz

Muzun en büyük özellikleri arasında kalbi koruma özelliğinin olması yer almaktadır. İçeriğinde yer alan potasyum da onu benzersiz bir besin haline getirmektedir.

Patlıcan

Kalp hastalıklarını önleme özelliği olan besinlerin arasında patlıcan da yer almaktadır. Patlıcan metabolizmanızı hastalıklara karşı koruyacağı için yakalanma riskinizin de azalmasına yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt potasyum, kalsiyum ve protein açısından bulunmaz besinlerin arasında yer almaktadır. Yoğurdun içerisinde yer alan proteinlerin bağırsağın çalışma sistemini düzenlediğini görebilirsiniz. İçeriğinde A, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini destekleme özelliğine de sahiptir.

Bu yazı 592 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun