Epilepsi Hastalığı Tedavisi

Paylaş
 

Halk dilinde sara olarak da adlandırılan epilepsi hastalığı, aslında sinir sisteminde oluşan bir rahatsızlıktır ve genel olarak bilinenin aksine epilepsi hastalığı tedavisi günümüzde büyük başarı oranları ile yapılabilmektedir. Söz konusu hastalık genellikle hastanın nöbet geçirmesi ile anlaşılsa da her nöbet epilepsi hastalığının belirtisi olmayabilir. Özellikle epilepsi nöbeti geçiren kişilerin kendilerine zarar verecekleri nesnelerden uzaklaştırılması ve vücudu sıkan kıyafetlerin gevşetilmesi gerekir. Genel olarak uygulanan hastanın ağzının zorla açılması veya el ile ayaklarının sıkıca tutulması hastaya fiziksel zararlar verebilmektedir.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Hastalığın Tanısı Nasıl Konuyor?

Dünyada yaygın olan epilepsi hastalığının bilinmeyen birçok nedeni olmasına rağmen; beyinde travmalardan oluşan deformasyonlar ile beyin tümörleri, merkezi sinir sistemindeki iltihaplanmalar, beyin damarları, dokusunun tam gelişmemesi veya gelişme bozuklukları ile genetik sebepler en çok kabul edilen nedenler arasında bulunmaktadır. Hastalığın tanısının konması ise görüntüleme cihazları, kan tahlilleri nöbet geçirdiği esnasında kaydedilen davranışların incelenmesi ile yapılmaktadır. Bu nöbetler esnasındaki davranışlar ile nöbetin tekrar sayısı ve süresi doktorun kullanacağı ilacı seçmesinde de önem arz etmektedir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi hastalığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında gelen ilaçla tedavi yöntemi hastalığın tedavisinden çok etkisinin azaltılması maksadı ile ve nöbetlerin azaltılması veya tamamen yok edilmesi maksadı ile kullanılmaktadır. Sinir sistemi veya beyine uygulanan cerrahi müdahalelerle de tedavi yapılmaktadır. Bu müdahaleler genellikle oluşan problemin ortadan kaldırılması için yapılmaktadır (beyin tümörünün alınması gibi). Epilepsi tedavisinde en etkili ve gelişmiş yöntem ise beyinin uygun bölümüne pil yerleştirilmesi ve bu pilin verdiği akımla sinir sisteminin uyarılması şeklinde gerçekleşmektedir. Özellikle nöbetlerden sonra vücut yorgun düşeceğinden hasta mutlaka bir süre yatırılarak istirahat ettirilmelidir.

Bu yazı 268 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun