Epilepsi Krizinde Ne Yapmanız Gerekiyor?

Paylaş
 

Epilepsi genelde erken çocukluk dönemlerinde görülen ve nörolojik bir hastalıktır. Başa alınan herhangi bir darbe sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kişilerin epilepsi hastalığına yakalandıkları tespit edildiği durumda mutlaka bir doktor kontrolü altında hayatlarını sürdürmeleri gereklidir. Epilepsi rahatsızlığında en önemli nokta kriz anında ne yapılması gerektiği düşüncesidir.

Kriz Aşaması Nasıl Anlaşılabilir?

Epilepsi nöbetleri geçiren kişiler genelde bir uyku halindeyken krize tutulabilirler. Krizler kimi hastalarda dakikalarca sürerken bazı hastalarda ise saniyelik bile olabilir. Uzun kriz zamanlarında dikkat edilmesi ve olası sonuçlara yol açmaması için dikkat edilmesi gereklidir. Bu konular genelde uzun nöbet geçiren kişiler için kayda değer bir durumdur. Kriz geldiği zaman kişiler bir koku algılayabilir. Bir titreme veya vücutlarında değişik bir etki ile bulunabilirler. Bu açıdan dolayı kişilerin bu hislere kapıldıkları zaman kendilerini güvenli bir yere çekmeleri bayılıp düştükleri zaman ise etraflarında onlara zarar verebilecek alanlardan uzak olmaları gereklidir. Bu onlar için önemli bir hal almaktadır.

Kriz Anı Geldiğine Ne Yapılmalıdır?

Epilepsi nöbetleri doktor kontrolü altında tamamen bitirilmese bile aralıkları uzatılabilir veya kriz zamanları kısaltılabilir. Kriz geçiren kişileri yanında olan insanların ne yapmaları gerektiği konusunda bazı noktaları bilmeleri gereklidir. Bazı hastaların kriz aşamasında köpük ağzından gelmektedir. Bu açıdan dolayı hastaların yan yatırılması gereklidir. Yan yatırılması aşamasında ağzına dolan köpüklerin çıkarılması ve olası bir boğulmanın önlenmesi yerinde olacaktır. Bunun yanında diş kilitlenmesi sorunu çoğu hastalarda karşılaşılmaktadır. Bu aşamada kişiler müdahale ederken tahta kaşık kullanması yerinde olacak ve hastaya daha az zarar verecektir. Dil yutma sorunu da büyük bir olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan dolayı kriz anında hastaların yan yatırılması dil yutma sorununu da ortadan kaldıracaktır.

Bu yazı 250 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun