Epilepsi Nedir?

Paylaş
 

Epilepsi nöbeti beyindeki normal aktivitenin, sinir hücrelerinde geçici şekilde meydana gelen anormal elektriksel aktiviteler sonucu bozulmasıyla meydana gelen kliniksel bir rahatsızlıktır. Epilepsi rahatsızlığının halk arasında sara rahatsızlığı şeklinde de isimlendirildiğini görebilirsiniz. Epilespi nöbetleri geçiren hastalarda bilinç kaybı ve farklı belirtiler gözükür.

Kişinin tek bir nöbet geçirmesi epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.Bazı hastaların psikolojik sinirsel olarak da nöbet gösterir.Epilepsi hastalığı günümüzde 10 kişiden 1’inde gözükmektedir.Halk arasında epilepsinin genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı düşüncesi olsa da aslında epilepsi her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Yalnız 16 yaşa kadar ve 65 yaş sonrasında görülme sıklığının biraz daha artış gösterdiğini söyleyebiliriz.

Epilepsi Nöbetinim Belirtileri

Epilepsi ortaya çıkmasında kafaya aldığı darbe, yüksek ateş ve korku etkilidir. Epilespi hastaları nöbetlerden önce farklı belirtiler gösterirler ağız şapırdatma, ani titremeler,farklı koku almalar,uzun süreli dalmalar,kasılmalar nöbetten önceki ataklardır.Nöbet sırasında hasta kasılır,titremeleri olur ve bir müddet sonra ağızdan köpük ve kan gelir,altına kaçırmalar olur.Hasta bir müddet sonra ayılır ama o sıra hafıza kaybı yaşar 10-15 dakika sonra ise geri tekrardan bayılır.Hata nöbet geçirirken yapmanız gereken hastayı yere yatırıp dili boğazına kaçmasın diye tahta bir cisim ağzına konulur ve hasta rahat bırakılır.

Epilespi hastası olan insanlar düzenli bir uyku düzenli  bir ilaç alma saati, olabildiğince güneşten uzak kalmak ya da güneşten korunmak,kafeinden ve nikotinden uzak durmak,telefon ve bilgisayar başında ışıksız bir ortam da fazla kalmamak.Bu ve buna benzer  önlemlere dikkat edilmesi lazım.

Bu yazı 276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun