Erken Menopozun Sebepleri

Paylaş
 

Kadınlarda adet döneminin 40 yaşından önce sonlanmış olması erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Erken menopoz birçok kadın tarafından önemsenmeyen bir durum olsa da bunun sonucunda felç ve osteoporoz gibi rahatsızlıklar geçirme ihtimaliniz vardır.

Genetik Faktörler

Annenizin kaç yaşında menopoza girdiğini hiç sordunuz mu? Menopoz dönemine erkenden girmek kişinin genetiğinde yer alabilmektedir. Eğer erken menopozun altında tıbbi bir sebep yer almıyorsa bu durum büyük ihtimalle genetik sebeplerden kaynaklanacaktır.

D Vitamini Eksikliği

Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliği bulunan kadınlarda erken menopoza girmenin daha yaygın olduğunu göstermiştir. Eğer D vitamini seviyeniz normalse erken menopoz yaşama ihtimaliniz de %18 oranında düşecektir.

Sigara İçmek

Eğer uzun süredir sigara kullanıyorsanız erken menopoza girme ihtimaliniz artış gösterecektir. Uzun zamandır sigara kullanan her 20 kadından 2’sinin erken menopoza girdiği görülmektedir. Sigaranın içerisinde yer alan maddeler yumurtalıklarınızın zarar görmesine sebep olur. Aynı zamanda doğurganlığınız üzerinde de negatif etkiye sahip olacaktır.

Hareketsiz Yaşam

Sürekli hareketsiz bir yaşam geçiriyorsanız bu durum da sizde erke menopoz oluşmasına sebep olabilecektir. Hareketsizlik sonucunda vücudunuzda toksinler birikir ve bu yumurtalıklarınıza zarar vermeye başlar. Hareketli bir yaşam geçirdiğiniz takdirde ise kalp hızınız artacağı için vücudunuzda daha fazla kan pompalanır.

Stres

Stresin hayatımızda olumsuz etki yaratmadığı hiçbir noktanın olmadığını söyleyebiliriz. Kadınlar üzerindeki zararlı etkilerinden birsi de erken menopoza sebep olmasıdır. Stresli bir hayat geçirmeniz vücudunuzdaki biyolojik yapının bozulmasına sebep olarak hormon dengeniz üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

Ağır Diyetler

Kilo verme adına çok ağır diyet yapıyorsanız vücudunuz alması gereken birçok besin maddesinden uzak kalacaktır. Bu durumda erken menopoza girme ihtimaliniz ise artış gösterir.

Bu yazı 306 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun