Faranjit Hastalığı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Tedavi edilmediği takdirde daha büyük rahatsızlıklara sebep olan faranjit hastalığı, ağız ve burun boşluğunun arka tarafında oluşan iltihaplanma olarak açıklanıyor. Faranjit hastalığının kısa sürme durumuna akut, daha uzun sürmesine ve sürekli yinelenmesine ise kronik faranjit deniyor. Hastalığın özellikle soğuk havalarda ve kalabalık ortamlarda hızla yayılmasından dolayı, faranjit hastalığı nasıl geçer? Sorusu ile sıkça karşılaşılıyor. Hastalığın nasıl tedavi olunacağına geçmeden önce bu hastalığın nedenlerini ve belirtilerini mutlaka bilmemiz ve bu nedenlerden kaçınarak öncelikle faranjit olmaktan korunmak gerekir.

Faranjit Hastalığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Faranjit hastalığı genellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları ile aynı zamanda oluşabilir (akut faranjit), grip veya soğuk algınlığı rahatsızlıklarını taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunulması buna en büyük etkendir. Faranjit hastalığının diğer sebeplerinin başında ise; hava kirliliği, sigara içmek veya içilen ortamda bulunmak, toz, kuru hava, alkol kullanımı ve boğazın tahriş olmasına yol açan çok sıcak ve soğuk içecekler geliyor. Bunların yanında uzun süreli burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alınması ile oluşan boğaz kuruluğu ile bazı mevsimlerde havada dolaşan polenler ile saman nezlesi de faranjit hastalığına sebep olabilir. Faranjit hastalığının en önemli ve yaygın belirtisi boğaz bölgesinde oluşan ağrılardır. Geniz akıntısı, yüksek seyreden ateş, yutkunmada oluşan zorluk, eklem ve baş ağrıları, boğazda kızarıklık oluşması, ses kısıklığı, halsizlik ve öksürük de genel hastalık belirtilerindendir. Ateş ve halsizlik kronik faranjitte görülmeyebilir ama boğazdaki yanma, kuruluk ve öksürük bu tip faranjit hastalığında da gözleniyor.

Faranjit Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Faranjit hastalığında hemen antibiyotik kullanılmaz (özellikle virüslerden dolay oluşmuşsa), öncelikle viral veya mikrobik olduğu tespit edilir, daha sonra ise ilaç, sprey ve ağrı kesici takviyesi yapılır. Bunların yanında uzun süre dinlenmek, üşütmemek, aşırı sıcak ve soğuk bir şey içmemek, boğazı sürekli temizlemeye çalışmamak, tuzlu su ile ağız içinde gargara yapmak ve bol su içmek gerekir.

Bu yazı 347 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun