Faset Sendromu Nedir?

Paylaş
 

Birçok kişi bel, boyun ve sırt ağrılarını göz ardı etmektedir. Fakat göz ardı ettiğiniz ağrılarınızın asıl sebebi feset sendromu olabilir. Feset sendromu nedir? Diye merak eden kişilere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Birçok hasta boyun, bel ve sırt ağrıları yüzünden doktora başvurarak bu ağrılarından kurtulmak isterler. Feset sendromu her ne kadar bel ağrıları konusunda çok fazla üzerinde durulmasa da sık görülen bir sendromdur. Bu durum halk arasında genellikle bel omurlarında yaşanan kireçlenme olarak görülmektedir. Baktığımız zaman genellikle boyun ve bel fıtığıyla beraber görülebilmektedir. Bir ağrı kaynağı olarak göz ardı edilmesinin asıl sebebi de budur. Feset sendromunun özellikle 50’li yaşların sonrasında sık görüldüğü bilinmektedir.

Feset Sendromu Tedavisi

Feset sendromunun tedavi edilmesi sırasında iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Uygulanan bu yöntemler feset eklem enjeksiyonu ve feset eklem denervasyonu şeklindedir. Bu uygulamaların yapılabilmesi için kişinin genel anestezi altında olmasına gerek yoktur. Hasta uygun bir pozisyona alındıktan sonra damardan sakinleştirici ilaçlar verilir. Bu verilen ilaçlar lokal anestezi ilaçlarıdır.

Lokal anestezi gerçekleştirildikten sonra floroskopi cihazı kullanılarak ilgili eklemlerle beraber eklemlerin geçtiği yerler de görüntülenmektedir. Bu evrede eklemlerin içerisine özel iğnelerin yardımıyla girilerek ilaç enjeksiyonu gerçekleştirilir. Feset sendromu genellikle bel veya boyun fıtığıyla birlikte görüldüğü için gerçekleştirilen bu uygulama transforaminal ve epidural enjeksiyonlarla beraber uygulanabilmektedir.

Feset eklem denervasyonu sırasında ise feset eklemlerin ağrısını ileten sinirler bloke edilmektedir. Bu şekilde ağrı iletimi engellenecektir. Yer alan bu sinirler duyu veya hareket ile ilgili olan sinirler değildir. Yalnızca ağrı iletiminden sorumlu olan sinirlerdir. Bu yüzden sinirlerin duyusuzlaşması gibi bir sorun meydana gelmez.

Bu yazı 369 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun