Fıtık Nedir? Fıtık Neden Olur?

Paylaş
 

Çok sık karşılaşılan ve kesinlikle ihmale gelmeyen rahatsızlıklar arasında fıtık ilk sıralarda yer almaktadır. Fıtığa zamanında müdahale edilmezse ilerleyebilir ve çeşitli sorunlar yaşatabilir. Sağlık sitesi olarak sizlere fıtık nedir? Fıtık neden olur? Soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Fıtığın oluşma nedenlerinin ve çeşitlerinin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenler fıtığın boyutuna, şekline ve çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fıtık en yaygın şekilde batın bölgesinde görülmektedir. Fakat bunun yanı sıra göbek deliğinde, kasın bölgesinde veya üst karında da görülebilmektedir. Fıtık kendiliğinden geçme özelliğine sahip olmadığı gibi oluşur oluşmaz insan hayatını çok büyük bir tehlikeye sokmaz. Yalnız daha tehlikeli olan komplikasyonların önlenebilmesi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Fıtık Çeşitleri

Fıtık çeşitleri fıtığın bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilmektedir. Fıtık çeşitleri şu şekildedir:

  • Bel
  • Boyun
  • Göbek
  • Kasık

Fıtığın belirtileri de çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu evrede kişiler fıtığın oluşmasına sebep olacak veya fıtığı doğrudan etkileme özelliğine sahip olan hareketlerden kaçınması gerekir. Fıtık tedavisi yapıldıktan sonra dokuların zayıflığına bağlı olarak fıtığın tekrarlama özelliği bulunmaktadır. Tedaviden sonra dikkatsiz davranmak, öksürmek, ağır kaldırmak, ağır iş yapmak gibi durumlar fıtığın tekrar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu tarz durumlardan kaçınmaya dikkat etmeniz gerekir.

Fıtık tedavisi ise fıtığın derecesine göre değişiklik göstermektedir. İlaç tedavisi, dinlenme gibi tedavi seçenekleri olduğu gibi eğer fıtık ilerlediyse cerrahi müdahalede gerekebilmektedir.

Bu yazı 277 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun