Fondöten Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Paylaş
 

Makyajın temel malzemesi olan fondötenler her cilt tipine göre değişiklik gösterir. Fondöten alınırken dikkat edilecek en önemli iki unsur bulunur. Bunlar cilt tipi ve ten rengidir. Alınan fondötenler cilt tipine ve rengine uymuyor ise görünüş olarak çok kötü bir görünüme sebep olacaktır. Fondöten alırken zorlanılıyor veya ilk kez fondöten kullanılacak ise satıcıdan veya ilgili kişiden yardım alınabilir. Birçok kozmetik mağazası bu durum ile yakından ilgilenir. Yardım alarak hangi fondöten kullanılması gerektiği öğrenilebilir. Peki kullanacağınız fondöten seçimini nasıl yapmalısınız?

Fondöten Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fondöten alınırken göz önünde bulundurulacak unsurlar vardır. Eğer yağlı bir cilde sahip iseniz parlamayan kuru fondöten ve toz pudralar tercih edebilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahip iseniz tercih edeceğiniz fondöten yağlı olmalıdır. Aksi takdirde yüzünüz pul pul görünecektir. Karma bir cilt tipine sahip iseniz o zaman fondöten alımı kolaylaşacaktır. Normal fondötenler tercih edebilirsiniz. Diğer bir unsur ise renk tonudur. Esmer bir ten rengine sahip iseniz koyu renkte bir fondoten tercih edilmelidir. Açık bir ten rengine sahip iseniz açık renkte fondöten tercih edilmelidir. Cilt tipi ve ten rengi göz önünde bulundurularak fondötenler alınmalıdır.

Fondöten Kullanırken Neler Yapılmalıdır?

Cilde fondöten sürülmeden önce ilk olarak cilt nemlendirilmeli. Ardından bir fırça ya da sünger yardımıyla fondöten cilde dağıtılır. Yüzün her tarafına eşit olarak dağıtılmalıdır. Aksi takdirde fondöten yüz üzerinde bir maske olarak görünebilir ve bu oldukça kötü bir görünüme yol açar. Fondöten seçimi kadar kullanımı da oldukça önemlidir. Bu yüzden kullanımını oldukça dikkatli olmalıdır. Ve bir dip not olarak gece yatmadan önce fondöten bir makyaj temizleyicisi ile çıkarılmalıdır.

Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun