Gaz Sancısı Neden Olur?

Paylaş
 

Soluduğumuz hava ile bağırsak bakterilerinin yenilen besinleri fermente etmesi sonucunda mide ve bağırsaklarda gaz oluşumu görülür. Gaz, çok fazla ise ve dışarı atılmazsa sancı ve şişkinlik hissi verebilir. Gaz sancısı neden olur? sorusunun birden fazla cevabı vardır.

Gaz Sancısı Nedenleri

Hazımsızlık: Vücuda gıda alımı sonrasında gaz sıkışmaları görülebilir. Özellikle süt içtikten sonra görülür.

Kabızlık: Bağırsakların hareket etmesi azaldığı zaman gaz sıkışması meydana gelir. Gaz sancısı kalın bağırsakta hissedilir.

Hava Yutmak: Nefes alırken veya yemek yeme esnasında hava yutmak doğal bir durumdur. Fakat sigara içerken, sakız çiğnerken veya yemeği çiğnemeden yutmaya çalışırken yutulan hava miktarının fazla olması gaz sancısına neden olabilir.

Diğer Gıdalar: İçerisinde karbonhidrat bulunan gıdaları insan vücudunun sindirmesi zordur. Bağırsaklar bu esnada devreye girerek 500 farklı bakteri ile sindirme işlemini gerçekleştirir. Sindirme esnasında gaz çok fazla olursa gaz sıkışması meydana gelebilir. Karbonhidrat içeren ve sindirilmesi zor olan gıdalar arasında kuru fasulye, soğan, elma, karnabahar ve brokoli vardır.

İkinci kez ısıtılarak yenilen gıdalar da gaz sancısına neden olabilir.

Bağırsak İltihapları: Bakteri ve virüslerin sebep olduğu iltihaplar, gaz sıkışması ve mide ağrısına neden oluyor. Gaz sancısı ile birlikte halsizlik, bulantı görülebilir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  • Sırt üstü uzanmak ve sonrasında dizleri karna çekerek serbest bırakmak gaz çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
  • Zencefil, nane, papatya, rezene gibi bitki çayları gaz sancısının hafiflemesini kolaylaştıracaktır.
  • Gaz sancısının yaşandığı durumda gazlı içecek tüketilmesi doğru değildir. Gaz oluşumunu arttırır. Bunun yerine su tüketmek gaz sancısını hafifletmek adına daha faydalı olacaktır.
  • Karın bölgesinin ısınmasını sağlamak gaz sancısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Gaz sancısının çok fazla olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu yazı 423 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun